Νίκη Αγκαθιάς – Ν. Καλλικράτεια 0 – 1. Στραβοπάτημα στην πρεμιέρα για τη Νίκη. – βίντεο – φωτό

Ξεκίνημα με το “αριστερό” για τη Νίκη Αγκαθιάς που γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την σκληροτράχηλη ομάδα της Νέας Καλλικράτειας, στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Σταύρου Κωστογλίδη ριζικά ανανεωμένη φέτος, αντιμετώπισε το νεοφώτιστο Νέο ΠΟ Ν. Καλλικράτειας, μια ομάδα δεμένη και με αρκετούς ταλαντούχους παίκτες. Σε ένα μέτριο στο σύνολό του παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το 66΄ όταν και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τριανταφυλλίδης.

Από εκεί και ως το τέλος, η Νίκη επιτέθηκε μαζικά προσπαθώντας να ισοφαρίσει, αλλά μάλλον με ανορθόδοξο τρόπο. Αποτέλεσμα ήταν το γκολ του Ξανθόπουλου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, να αποδειχθεί “χρυσό” για την ομάδα του Δημήτρη Κάλφα, που πρόσθεσε τους πρώτους τρεις βαθμούς της στο πρωτάθλημα. Η φάση του γκολ των φιλοξενούμενων ήταν και η μοναδική αξιοσημείωτη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γκέρι έκλεψε τη μπάλα από τον Μούδιο και έβγαλε ασίστ πάσα στον Ξανθόπουλο, που πλάσαρε υποδειγματικά τον Γιώτα γράφοντας το 0-1. Νωρίτερα, ήταν στο 27΄ όταν οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Μούδιου μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Αποστόλου.

Ημίχρονο 0-1.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ανδριούλα να μπαίνει στη θέση του Ράδη, σε μια προσπάθεια του Σταύρου Κωστογλίδη να φορτώσει την αντίπαλη περιοχή και να φτάσει στην ισοφάριση. Παρόλα αυτά η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε μετά το 66΄ όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, με τη Νίκη να απειλεί δύο φορές την εστία του Συλλέκτη. Στο 68΄ με επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Δραγάνη που πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 82΄ όταν ο γκολκίπερ της Καλλικράτειας απογειώθηκε και απόκρουσε σουτ του Καλανίτη. Το ματς έκλεισε με μια μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 86΄, όταν ο Προβατίδης από πλεονεκτική θέση έπιασε άτσαλα το πλασέ μπροστά από τον Γιώτα.

Τελικό 0-1.

Διαιτητής ο κ. Σιδηρόπουλος (Έβρου), βοηθοί οι κ.κ. Παντζαρτζίδης και Κοφός (Μακεδονίας).

Νίκη Αγκαθιάς (Κωστογλίδης): Γιώτας, Μπατσαράς, Κίτσας, Ράδης (46΄ Ανδριούλας), Τσιούχας, Χατζηαθανασίου, Τσάτσος (57΄ Καψάλης), Δραγάνης (71΄ Πανταζής), Μούδιος, Τσιότρας, Καραγιάννης (79΄ Καλανίτης).

Νέος ΠΟ Ν. Καλλικράτειας (Κάλφας): Συλλέκτης, Κοσμίδης, Τριανταφυλλίδης, Δραγκούλης, Μάντζιος, Αποστόλου, Ξανθόπουλος, Κουκουλέκης, Γκέρι (90+ Χατζηιγνατιάδης), Σουλίδης (58΄ Ταχματζίδης) (84΄ Προβατίδης), Παπακωνσταντίνου (74΄ Κύρκου).

DSC 0001 1 DSC 0003 1 DSC 0005 DSC 0010 DSC 0012 DSC 0015 DSC 0016 1 DSC 0018 1 DSC 0019 1 DSC 0021 1 DSC 0025 1 DSC 0026 DSC 0028 1 DSC 0029 1 DSC 0030 1 DSC 0033 1 DSC 0035 1 DSC 0036 1 DSC 0039 1 DSC 0040 DSC 0044 1 DSC 0045 DSC 0046

Προηγούμενο άρθροΤο ΑΚΚΕΛ ζήτησε από τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Αλεξανδρούπολης να λάβουν θέση για τις ζημιές λόγω της επίθεσης στην ελληνορωσική συνεργασία
Επόμενο άρθροΑστέρας Τριποτάμου – ΓΑΣ Κοπανός 1-2. Μεγάλη νίκη του Κοπανού