Νίκη Αγκαθιάς – Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 1-0. Νίκησε και έκλεισε θέση στον τελικό. Τι δήλωσε ο Α. Ματσούκας. – Βίντεο – Φώτο

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που παραβρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της Αγκαθιάς, όπου η τοπική ομάδα με πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να επιβληθεί του Μέγα Αλέξανδρου Αγίας Μαρίνας με 1-0, με γκολ που πέτυχε ο πολύ καλός σήμερα Τόλης Λίτσι στο 77’.

Ρεπορτάζ: Στέλιος  Νίκας

Με το γκολ αυτό η Νίκη Αγκαθιάς προκρίθηκε στον τελικό των play-off όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Αγκαθιά να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5’ ο Λίτσι με αριστερό βολέ έστειλε την μπάλα να τραντάξει  το οριζόντιο δοκάρι του εμβρόντητου Λιακόπουλου. Λίγα λεπτά αργότερα στο 13’ ο Συμεωνίδης εκμεταλλεύθηκε ωραία μεταβίβαση του Φραγγή, βγήκε μόνος  μπροστά στον Ιωακειμίδη, αλλά το αριστερό σουτ που επιχείρησε εξουδετέρωσε με έξοχη απόκρουση στην δεξιά του γωνία ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στην συνέχεια το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Αγκαθιά να έχει την υπεροχή, αλλά η Αγία Μαρίνα με σαφώς αμυντικό προσανατολισμό κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία και το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο. Στην επανάληψη η Νίκη Αγκαθιάς πίεσε δημιούργησε σωρεία ευκαιριών και ειδικά με  την είσοδο του Ευγένιου Κίτσα στο 61’  το γήπεδο έγειρε προς τη μεριά των γηπεδούχων και φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να πετύχουν το γκολ. Πράγματι στο 77’  ο Λίτσι   με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 εκμεταλλευόμενος την ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα Λιακόπουλου, ύστερα από κεφαλιά του Ξαγοράρη.

Με το γκολ αυτό ήρθε η λύτρωση για τους γηπεδούχους οι οποίοι είδαν τις προσπάθειές τους να αποδίδουν καρπούς και να παίρνουν την πρόκριση για τον τελικό των play off. Αξίζουν συγχαρητήρια στους γηπεδούχους οι οποίοι επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους,  ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστικοί και δίκαια κέρδισαν το παιχνίδι και τις εντυπώσεις.

Από την άλλη ο  Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας έδειξε ότι δίκαια κατέκτησε την 3η θέση στην κανονική περίοδο, αν και νεοφώτιστος στην Α1 και σήμερα παίζοντας με σαφώς αμυντικούς προσανατολισμούς προσπάθησε να πάρει αποτέλεσμα έπαιξε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Διαιτητής ο κος Παυλίδης με βοηθούς τους κ.κ Παπαδάκη, Ιασωνίδη.

Νίκη Αγκαθιάς

Ιωακειμίδης, Τριανταφυλλίδης( 90’ Στυλίδης) ,  Παπασυμεών , Παντελίδης, Ξαγοράρης(90’ Αντωνίου) , Πέτκος, Ζαρογιάννης , Μοσχόπουλος Λίτσι, Ιορδανοπουλος, Βούλγαρης(61’ Κίτσας).

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας

Λιακόπουλος, Τηλκερίδης, Παπαδόπουλος, Πέγιος, Κολίτσης Μουχτάρης(90’ Κελεσίδης) , Νιογκάνα, Συμεωνίδης, Σερασκιέρης, Φραγγής, Κούβαρος(85’ Κεχαΐδης) .

Δηλώσεις στο βίντεο:

Φώτο:

DSC 0001 1 DSC 0005 1 DSC 0007 DSC 0008 DSC 0009 1 DSC 0010 DSC 0012 1 DSC 0014 DSC 0015 1 DSC 0018 1 DSC 0020 DSC 0021 DSC 0022 DSC 0023 DSC 0024 DSC 0025 DSC 0026

Προηγούμενο άρθροΑπό τις 25 Μαΐου οι χρήστες και στην Ελλάδα παίρνουν τον έλεγχο των online προσωπικών δεδομένων τους – Δέκα ερωταπαντήσεις
Επόμενο άρθροΠοδόσφαιρο-Κύπελλο Ελλάδας: Ο ΠΑΟΚ Κυπελλούχος για 6η φορά στην ιστορία του