Νίκη Αγκαθιάς – Μακροχώρι 2-1. Ίδρωσε αλλά τα κατάφερε.. – βίντεο – φωτο

Με μεγάλη δυσκολία -όπως και στο ματς του πρώτου γύρου- η Νίκη Αγκαθιάς κατέβαλλε την αντίσταση του Μακροχωρίου, που απέδειξε για μια ακόμη φορά πως αποτελεί «σκληρό καρύδι» απέναντι σε όλα τα φαβορί του πρωταθλήματος.

Περιγραφή – ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Η αλήθεια είναι πως η ομάδα του Μπάμπη Καψάλη -υπηρεσιακός κόουτς και σήμερα αντί του τιμωρημένου Σ. Κωστογλίδη- μπήκε φουριόζα στο ματς, γυρεύοντας από νωρίς να καθαρίσει τη νίκη. Λίγο όμως η ατυχία, λίγο η εξαιρετική απόδοση του Αργυρόπουλου, αλλά και η ευστοχία του Μακροχωρίου στην πρώτη φάση που δημιούργησε, έφερε την Αγκαθιά να κυνηγάει το σκορ. Στο 7΄ απέναντι στον Βαρότση και στο 13΄ απέναντι στον Κίτσα ο νεαρός γκολκίπερ Αργυρόπουλος ..κατέβασε ρολά. Στο 16΄ μάλιστα ο Τσακαλίδης με έξυπνο σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιώργου Απόσογλου (0-1). Στο 21΄ σουτ του Κίτσα άουτ. Στο 25΄ όμως η πίεση της Αγκαθιάς ευοδώθηκε. Ο Κίτσας διεκδίκησε και έβγαλε ωραία σέντρα και έπειτα από σύγχυση της άμυνας ο Κοσέογλου πλάσαρε εύστοχα (1-1). Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με την κοντινή κεφαλιά του Κίτσα στο 36΄ να αποκρούει ο Αργυρόπουλος. Ίδια φάση στο 39΄ με τον Παπαδημητρίου να βγάζει σέντρα «διαβήτη» στο κεφάλι του Κίτσα που αυτή τη φορά ευστόχησε, ανατρέποντας έτσι το σκορ για τους ασπρόμαυρους από το ημίχρονο (2-1).

Ημίχρονο 2-1.

Η Νίκη μπήκε το ίδιο δυνατά στην επανάληψη για να πετύχει και τρίτο γκολ. Ένα γκολ όμως που δεν ήρθε ποτέ, παρά τις ευκαιρίες των Βαρότση (52΄),  Κοσέογλου (75΄) και Κίτσα (79΄). Ούτε καν από το σημείο του πέναλτι μπόρεσε να σκοράρει, με τον Κίτσα στο 57΄ να εκτελεί άουτ. Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου δεν ..μίλησε χάρη στο νεαρό γκολκίπερ της Νίκης Γιώργο Κωστογλίδη, που έβγαλε σωτήρια στο 84΄ το τετ α τετ του Πρωτογέρη.

Να σημειωθεί ότι στα τελευταία λεπτά της συνάντησης, ο νεαρός Συμεωνίδης των γηπεδούχων υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης, με τον γιατρό του αγώνα να κάνει άμεσα και επιτυχημένα την αποκατάσταση.

Τελικό 2-1.

Διαιτητής ο κ. Νησελίτης, βοηθοί οι κ.κ. Μπέκας και Γαβράς.

Νίκη Αγκαθιάς (Καψάλης): Κωστογλίδης, Τζιμογιάννης, Κοντσίδης, Παπαδημητρίου, Κίρτσογλου, Πέτκος (70΄ Τερζής), Γιαννουπλάκης, Βαρότσης (62΄ Συμεωνίδης), Κίτσας, Κοσέογλου (79΄ Πετράι), Θεοδώρου Εμμ.

Μακροχώρι (Απόσογλου): Αργυρόπουλος, Μυλωνάς, Πρωτογέρης, Λιλιόπουλος (58΄ Φωτόπουλος), Δαληγγάρος, Πουλιόπουλος (65΄ Μπαταμαράς), Τσακαλίδης, Γιαννόπουλος (83΄ Κατσαμπέρης), Κιατικίδης (83΄ Τσιγγανόπουλος), Χασιώτης, Παπακωνσταντίνου (58΄ Φιλιππίδης).

Δείτε τον αγώνα όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το emvolos.gr στο βίντεο:

DSC 5846 DSC 5847 DSC 5848 DSC 5849 DSC 5850 DSC 5851 DSC 5852 DSC 5853 DSC 5854 DSC 5855 DSC 5856 DSC 5857 DSC 5860 DSC 5861 DSC 5863 DSC 5864 DSC 5865 DSC 5866 DSC 5867 DSC 5868 DSC 5869 DSC 5872

Προηγούμενο άρθροΖωντανή μετάδοση αγώνα Γ Εθνικής: Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης
Επόμενο άρθροΓεωγραφική κατανομή των 5.157 κρουσμάτων κορονοϊού που ανακοίνωσε σήμερα ο ΕΟΔΥ