Νίκη Αγκαθιάς – Φίλιππος Μελίκης 8-7 (πέν.). Ματς διαφήμιση του Ημαθιώτικου ποδοσφαίρου! – βίντεο – δηλώσεις

Ένα ματς σπάνιας ομορφιάς βγαλμένο από Premier League της Αγγλίας, είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Αγκαθιάς, αλλά και όσοι το παρακολούθησαν ζωντανά από το emvolos.gr.

Περιγραφή: Βασίλης Σιμόπουλος –

Ρεπορτάζ: Στέλιος Νίκας, Μελπομένη Σιμοπούλου και Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Νίκη Αγκαθιάς και Φίλιππος Μελίκης επιβεβαιώνοντας τη σπουδαία ποιοτική τους αξία, χάρισαν κορυφαίες ποδοσφαιρικές στιγμές με πλούσιο θέαμα, γκολ και σασπένς για 120 λεπτά και πλέον. Τελική νικήτρια η ομάδα της Αγκαθιάς στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι με 8-7 , έπειτα από αμφίρροπη μάχη απέναντι στη Μελίκη. Ματς που περιείχε τέσσερα γκολ, πολλές φάσεις και πέντε δοκάρια. Η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη 1-1, όπως και η παράταση αν και με διαφορετικό σκορ 2-2.

Αμφίρροπα εξελίχθηκε το ντέρμπι στο πρώτο ημίωρο. Κορυφαία στιγμή η σέντρα-σουτ του Κίτσα που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ζηνόβιου. Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Σταύρου Κωστογλίδη στην επανάληψη, που άνοιξε νωρίς νωρίς το σκορ. Δράστης ο Κίτσας στο 51΄, που εκμεταλλεύτηκε την πλαγιοκόπηση και την έξυπνη ασίστ του Κοσέογλου. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν, με την ομάδα του Νίκου Παπανώτα να παίρνει την πρωτοβουλία και ανεβάζοντας σταδιακά την πίεσή της, να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις.

Απάντηση στα δοκάρια στο 56΄ από τον Φίλιππο, με τον Καραγιάννη. Την ισοφάριση πέτυχε ο Τσικόπουλος Α. στο 80΄ με κοντινό σουτ, έπειτα από σέντρα-διαβήτη του Παρσόπουλου. Με τρία ακόμη δοκάρια (86΄ Καλογιαννίδης, 88΄ Αργυρόπουλος, 90΄παραλίγο αυτογκόλ της Αγκαθιάς) ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού με το ισόπαλο 1-1. Η Νίκη πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Βαχανελίδη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους της παράτασης, έπειτα από ιδανικό συνδυασμό του σκόρερ με τον Γιώργο Κίτσα. Ο Φίλιππος κατάφερε για δεύτερη φορά να φέρει το ματς στα ίσα, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τσικόπουλου Α. στο 115΄.

Μοιραία το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, με τον κόουτς της Αγκαθιάς να αλλάζει τερματοφύλακα, βάζοντας τον έμεπιρο Προδρόμου στη θέση του νεαρού Κωστογλίδη. Μια κίνηση που ίσως αποδείχθηκε καθοριστική για την τελική έκβαση της διαδικασίας, με τον γκολκίπερ της Αγκαθιάς να αποκρούει τελικά δύο πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι:

Αργυρόπουλος (0-1), Κίτσας (1-1), Τσικόπουλος Α. (απόκρουση), Βαχανελίδης (2-1), Τσικόπουλος Η. (2-2), Καλογιαννίδης (3-2), Παρσόπουλος (3-3), Τερζής (απόκρουση), Μπρέγκου (3-4), Κύρτσογλου (4-4), Καραγιάννης (4-5), Πετράι (5-5), Θυμιόπουλος Ν. (απόκρουση), Πέτκος (απόκρουση), Ηλιάδης (5-6), Τζημογιάννης (6-6), Καραγκιζόπουλος (6-7), Προδρόμου (7-7), Κίτσα (άουτ), Θεοδώρου (8-7).

Άριστη η διατησία του Γιώργου Μελτζανίδη, όπως και οι υποδείξεις των βοηθών Αργύρη Χαλατζιούκα και Αλέξανδρου Βαλκάνου.

Νίκη Αγκαθιάς (Κωστογλίδης): Κωστογλίδης (120΄ Προδρόμου), Κοσέογλου (54΄ Καλογιαννίδης), Τζημογιάννης, Θεοδώρου, Ιορδανόπουλος (46΄ Κύρτσογλου), Συμεωνίδης (64΄ Παναπακίδης), Πέτκος, Ευθυμίου (19΄ Βαχανελίδης), Τερζής, Κίτσας, Καραντουλαμάς (46΄ Πετράι).

Φίλιππος Μελίκης (Παπανώτας): Ζηνόβιος (68΄ Πάνου), Μπρέγκου, Θυμιόπουλος Δ. (68΄ Αργυρόπουλος), Ηλιάδης, Τσικόπουλος Η., Βενιόπουλος (49΄ Καραγκιζόπουλος), Λέκα (64΄ Κίτσα), Καραγιάννης, Τσικόπουλος Α., Σαμιώτης (108΄ Θυμιόπουλος Ν.), Παρσόπουλος.