Νίκη Αγκαθιάς – Φίλιππος Μελίκης 3-1. Καθάρισε τη νίκη στην επανάληψη. – βίντεο – φωτο

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Αγκαθιάς ξεπέρασε νικηφόρα το εμπόδιο του Φίλιππου Μελίκης, επικρατώντας 3-1 στο γειτονικό ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής play off της Α ΕΠΣΗ.

Περιγραφή – Ρεπορτάζ: Νασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα Γιώργης Γκιώνης

Πιο επικίνδυνος στις φάσεις που έκανε στο πρώτο ημίωρο ο Φίλιππος, πλησίασε στο γκολ στο 17΄ όταν το δυνατό σουτ του Αργυρόπουλου πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 27΄ όταν ο Πέτκος έδιωξε προ της κενής εστίας, αποσοβόντας το αυτογκολ. Η Νίκη άνοιξε το σκορ με τον Κίτσα στο 42΄ με κεφαλιά, έπειτα από ωραία προσπάθεια και σέντρα ακριβείας του Κίρτσογλου. Στο 45΄ μάλιστα ο Γιαννουπλάκης έχασε ευκαιρία για δεύτερο γκολ.

Ημίχρονο 1-0.

Με γρήγορο γκολ του Κωστογλίδη Π. για την Αγκαθιά άρχισε η επανάληψη, με τον επιθετικό των ασπρόμαυρων να εκμεταλλεύεται κεφαλιά ασίστ του Ράδη (2-0). Στο 58΄ σουτ φάουλ του Τσιφλίδη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 60΄ φοβερή απόκρουση του Πάνου σε κοντινό σουτ του Κωστογλίδη Π. Στο 67΄ το βολέ του Κωστογλίδη Γ. μετατράπηκε σε ασίστ προς τον Κίτσα, που ξεπερνώντας την αντίσταση του Ηλιάδη πέτυχε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το τελικό 3-1 σημείωσε ο Τσιφλίδης για τον Φίλιππο, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Διαιτητής ο κ. Ρηγόπουλος, βοηθοί οι κ.κ. Μητρόπουλος και Παπαντώνης.

Νίκη Αγκαθιάς (Καψάλης-Τζιμογιάννης): Κωστογλίδης Γ., Βασιλείου, Ιορδανόπουλος, Ράδης, Πέτκος, Τερζής (56΄ Ευθυμίου), Βαρότσης (46΄ Κωστογλίδηε Π.), Κίτσας, Κίρτσογλου, Παπαδημητρίου, Γιαννουπλάκης.

Φίλιππος Μελίκης (Ηλιάδης): Πάνου, Θυμιόπουλος Ν., Ηλιάδης, Τσιφλίδης, Θυμιόπουλος Ν., Βενιόπουλος (8΄ Καρατενίζης), Γκρεστ, Παπουλίδης, Καραγιάννης, Μπουκουβάλας, Αργυρόπουλος (46΄ Αλεξίου).