Νίκη Αγκαθιάς – ΦΑΣ Νάουσα 3-1. Χτύπησε στα πιο καίρια σημεία. -βίντεο – φωτο

Σπουδαίας σημασίας πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ημαθίας για τη Νίκη Αγκαθιάς, που επικράτησε στον επαναληπτικό του ΦΑΣ Νάουσα 3-1(πρώτο ματς 1-1). Παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Μακροχωρίου, όπου και η Αγκαθιά εξέτισε την ποινή της μίας αγωνιστικής τιμωρίας της φυσικής της έδρας.

Περιγραφή – Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Με τον Μπάμπη Καψάλη -αντί του τιμωρημένου Κωστογλίδη- να κοουτσάρει την ασπρόμαυρη ομάδα, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς δημιουργώντας τις προϋποθέσεις να προηγηθούν. Πράγματι στο 30′ ο Κοσέογλου με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, όπου ανατράπηκε από τον Βακαλίδη. Στο 32′ ο Γιώργος Κίτσας από τα έντεκα βήματα έδωσε το προβάδισμα στην Αγκαθιά (1-0). Ευκαιρίες για τους γηπεδούχους έχασαν και οι  Βαρότσης (10′), Κίτσας (34′), Γιαννουπλάκης (36′) και Κοσέογλου (37′). Η Νάουσα απείλησε σοβαρά στο 25′ με το δοκάρι του Τριανταφυλλίδη και στο τέλος του ημιχρόνου με τους Ντέλλα (44′) και Αργυρίου (45′). Ημίχρονο 1-0.

Πλήρης αιφνιδιασμός με το καλησπέρα για τον ΦΑΣ Νάουσα, όταν μόλις στο 47′ ο Βαρότσης έπιασε στον ύπνο όλη την αντίπαλη άμυνα γράφοντας το 2-0. Οι Ναουσαίοι μοιραία βγήκαν μαζικά στην επίθεση για να μειώσουν το σκορ, με τον Ντέλλα στο 55′ να βρίσκει δίχτυα (2-1). Δευτερόλεπτα όμως μετά, ο Γιώργος Κίτσας με έξυπνη κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κοσέογλου έγραψε το τελικό 3-1, πετυχαίνοντας συνάμα το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν χωρίς μεγάλες συγκινήσεις, με τη Νάουσα να έχει την πρωτοβουλία αλλά τους έμπειρους παίκτες της Αγκαθιάς να ανταποκρίνονται άριστα στα ανασταλτικά τους καθήκοντα. Τελικό 3-1.

Άψογη η διαιτησία του κ. Μαλούτα όπως και των βοηθών κ.κ. Καραγκιζόπουλου και Μπέκα.

Νίκη Αγκαθιάς (Καψάλης): Κωστογλίδης, Τζιμογιάννης, Κοντσίδης, Ιορδανόπουλος, Κίρτσογλου, Πέτκος, Γιαννουπλάκης, Βαρότσης (75′ Τερζής), Κίτσας (80′ Αντωνιάδης), Κοσέογλου (66′ Συμεωνίδης), Θεοδώρου.

ΦΑΣ Νάουσα (Καραλιόπουλος): Ζάχος, Πίτος, Κελεσίδης, Αργυρίου, Βακαλίδης (80′ Κουκούια), Φράγγης (60′ Γιαμαλίδης), Μπιγκάνος, Τριανταφυλλίδης (53′ Αντωνίου), Ηλιάδης, Κερμανίδης, Ντέλλας.