Νίκη Αγκαθιάς – ΦΑΣ Νάουσα 1-1. Ματς “θρίλερ” μέχρι το τέλος. – βίντεο – φωτο

Ένα ντέρμπι βγαλμένο από τα παλιά με γκολ, πέναλτι, αποβολές και αμείωτο σασπένς μέχρι το τέλος πρόσφεραν Νίκη Αγκαθιάς και ΦΑΣ Νάουσα, στο φινάλε του πρώτου γύρου της Α ΕΠΣ Ημαθίας.

Περιγραφή – ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Απ’ την ισοπαλία αυτή κερδισμένος βγήκε ο τρίτος της παρέας Αστέρας Τριποτάμου, που έπιασε στην κορυφή την Αγκαθιά, με τη Νάουσα να ακολουθεί δύο βαθμούς πιο πίσω.

Το ντέρμπι είχε από το ξεκίνημα αρκετή ένταση, με τη Νάουσα να χάνει μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί, όμως το πέναλτι του Ντέλλα στο 21′ απέκρουσε έξοχα ο Κωστογλίδης.

Ημίχρονο 0-0.

Λίγο πριν την έναρξη της επανάληψης, ο διαιτητής κ. Μαυρίδης απέβαλε τον τεχνικό της Αγκαθιάς Σταύρο Κωστογλίδη. Στο 57′ ο Ντέλλας κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, κατάφερε να σεντράρει παράλληλα και δικαιώθηκε, αφού ο αμαρκάριστος Ηλιάδης άνοιξε το σκορ από κοντά (0-1). Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση, πίεση η οποία κορυφώθηκε μετά τις 2 αποβολές της Νάουσας (84′ Κελεσίδης, 92′ Ηλιάδης). Αποκορύφωμα η φάση του αγώνα στις καθυστερήσεις, όταν Κίτσας και Ζάχος συγκρούστηκαν μέσα στην περιοχή της Νάουσας. Ο διαιτητής αρχικά καταλόγισε επιθετικό φάουλ, αλλά δευτερόλεπτα μετά αλλάζοντας την απόφασή του -αφού συμβουλεύτηκε τον α’ βοηθό- υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο παθών Γ. Κίτσας εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Διαιτητής ο κ. Μαυρίδης, βοηθοί οι κ.κ. Παπαδάκης και Κωστούλης.

Νίκη Αγκαθιάς (Κωστογλίδης): Κωστογλίδης, Συμεωνίδης, Ιορδανόπουλος (66′ Θεοδώρου Ε.), Τζιμογιάννης, Κοντσίδης, Γιαννουπλάκης, Πέτκος (78′ Τερζής), Κοσέογλου, Βαρότσης, Βαχανελίδης (56′ Κίρτσογλου), Κίτσας.

ΦΑΣ Νάουσα (Καραλιόπουλος): Ζάχος, Πίτος, Κελεσίδης, Αργυρίου (46′ Τριανταφυλλίδης), Βακαλίδης, Γιαμαλίδης (66′ Παντζαρτζίδης), Μπιγκάνος (90+ Καρούτσος), Γκελοσάνι, Ηλιάδης, Κερμανίδης, Ντέλλας.