Νίκη Αγκαθιάς – Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 1-0. Νίκησε με το σπαθί της! βίντεο – δηλώσεις προπονητών

Το ασπρόμαυρο τρένο της Αγκαθιάς δεν σταμάτησε ούτε η λάσπη αλλά ούτε και οι σταχυοφόροι του Αγροτικού Αστέρα, που υπέστησαν δεύτερη διαδοχική ήττα μέσα σε μια εβδομάδα στην Ημαθία. Το ματς κρίθηκε στο 58΄ με πρωταγωνιστές τους νεομεταγραφέντες Προβατίδη και Ζαρογιάννη, με τον πρώτο να κερδίζει πέναλτι και τον δεύτερο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Το παιχνίδι άρχισε και εξελίχθηκε σε αρκετά βαρύ αγωνιστικό χώρο, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ένα μοιρασμένο αλλά μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Νίκη μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει τον αγώνα, ήταν σαφώς καλύτερη του Αστέρα, ενώ θα μπορούσε να σημειώσει κι άλλα τέρματα γλιτώνοντας από το άγχος των τελευταίων λεπτών.

Στο 20΄ ο Ζαρογιάννης πάσαρε έξυπνα στον προωθημένο Λιόλιο που προσποιήθηκε και σούταρε δυνατά, με τον Παναγόπουλο να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση. Στο 22΄ ο Αστέρας απείλησε όταν σε γύρισμα του Καραμανλή η κοντινή κεφαλιά του Αμαραντίδη πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 32΄ ο Αβραμόπουλος από πάσα του Προβατίδη βρέθηκε μόνος στην περιοχή, αλλά το χλιαρό σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε εύκολα ο Παναγόπουλος.

Ημίχρονο 0-0.

Δυναμικό ξεκίνημα έκανε στην επανάληψη η Νίκη και στο 53΄ η υπεροχή της δικαιώθηκε. Ο Προβατίδης ελίχθηκε μέσα στην περιοχή του Αστέρα και ανατράπηκε καθαρά, με τον διαιτητή να καταλογίζει άμεσα την εσχάτη των ποινών. Ο Ζαρογιάννης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο 54΄, γράφοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η Αγκαθιά συνέχισε να κυριαρχεί και απείλησε εκ νέου με τους Προβατίδη στο 61΄ και Αβραμόπουλο στο 62΄. Ο Αστέρας απάντησε στο 68΄ με καλοεκτελεσμένο απ’ ευθείας φάουλ του Καραμανλή που έφυγε λίγο άουτ. Στο 89΄ σουτ του Σακαλή πέρασε άουτ, με τον Αστέρα να μην καταφέρνει να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση στα τελευταία λεπτά, στην απέλπιδα προσπάθειά του να ισοφαρίσει.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά την επίτευξη του γκολ της Αγκαθιάς και μετά τη λήξη του αγώνα, υπήρξε ένταση και αντεγκλήσεις μεταξύ φιλάθλων της γηπεδούχου με ομάδα φιλάθλων του Αγροτικού Αστέρα. Ένταση η οποία εκτονώθηκε λίγα λεπτά αργότερα έπειτα από την καίρια επέμβαση της αστυνομίας.

Διαιτητής ο κ. Νικόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Σφυρή και Σαμαρά, όλοι του συνδέσμου Θεσσαλίας.

Νίκη Αγκαθιάς: Τόλιος, Λιόλιος, Ρογγότης, Κίτσας Ελ, Ζαρογιάννης (82΄ Πέτκος), Αβραμόπουλος, Χατζόπουλος (69΄ Κίτσας Ευγ), Γκελοσάνι (90΄ Πατσιαβούρας), Προβατίδης (85΄ Σακαλής), Γιαννόπουλος, Τριανταφυλλίδης.

Αγροτικός Αστέρας: Παναγόπουλος, Βουτσιάς (65΄ Αθανασιάδης), Κυργιαλάνης, Μήτογλου, Καραμανλής, Κουκουλέκης, Σουλίδης, Καπρέτσος (79΄ Παπαοικονόμου), Ζυγκερίδης (88΄ Παπαοικονόμου), Αμαραντίδης, Χειριτράντας.

Δηλώσεις προπονητών στο βίντεο:

DSC00529 DSC00530 DSC00532 DSC00534 DSC00535 DSC00539 DSC00541 DSC00544 DSC00546 DSC00548 DSC00550 DSC00560 DSC00564 DSC00569 DSC00571 DSC00577 DSC00581 DSC00583 DSC00587 DSC00594 DSC00597 DSC00598

Προηγούμενο άρθροΓ Εθνική – 2ος όμιλος: Αποτελέσματα (16η αγ) – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΠΟ Τρίγλιας – Βέροια 1-3. Πέρασε από μια δύσκολη έδρα και συνεχίζει – Βίντεο – Φώτο