![FOT-NEOXOR-(4)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2020/03/FOT-NEOXOR-4-696x465.jpg)
Τεράστιας έκτασης πυρκαγιά εκδηλώθηκε το απόγευμα λίγο έξω από το Νεοχωρόπουλο, με πολλαπλά πύρινα μέτωπα που με τη βοήθεια του αέρα εξαπλώθηκαν ραγδαία, κατακαίγοντας μεγάλη χερσαία έκταση.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Είναι χαρακτηριστικό ότι η φωτιά έφτασε μια ανάσα από τα κοιμητήρια του χωριού, όπου οι πυροσβεστικές δυνάμεις κατάφεραν τελικά να τη θέσουν υπό έλεγχο, έως την τελική κατάσβεση. Στην επιχείρηση πυρόσβεσης συνέδραμαν 5 οχήματα της ΠΥ Αλεξάνδρειας με επικεφαλής τον υποδιοικητή Αντιπύραρχο Χρήστο Αρβανιτίδη και 1 όχημα της ΠΥ Βέροιας.