Νέα νίκη για το εφηβικό του Φ.Ο. Αριδαίας

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ, η ομάδα του Φ.Ο. Αριδαίας επικράτησε της αντίστοιχης του Α.Σ. Σκυδραϊκού, με το ευρύ 90-64.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά τον αγώνα προσφέροντας στα δύο πρώτα δεκάλεπτα εξαιρετικές επιθετικές συνεργασίες, με τους γηπεδούχους να έχουν συνεχώς το προβάδισμα και να προσπαθούν να ξεφύγουν στο σκορ και τους φιλοξενούμενους στηριζόμενοι στο μακρινό σουτ, να ακολουθούν από κοντά με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 48-42, στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως οι ισορροπίες διαφοροποιήθηκαν, με τον Φ.Ο. Αριδαίας να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό επιθετικά και να βρίσκει λύσεις στον αμυντικό τομέα απέναντι στους εξαιρετικούς περιφερειακούς της φιλοξενούμενης ομάδας, προηγούμενος 79-51 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, δόθηκε χρόνος σε όλους τους παίκτες, με ακόμη ένα ροζ φύλλο να καταλήγει στην ομάδα της Αριδαίας.

Επόμενος αγώνας για τον Φ.Ο.Α. την προσεχή Κυριακή και ώρα 12:00 στο Δ.Α.Κ. Μελίκης, με αντίπαλο τον Άθλο Αλεξάνδρειας.

Δεκάλεπτα: 1ο 29-23, 2ο (19-19) 48-42 ημίχρ., 3ο (31-09) 79-51, 4ο (11-13) 90-64 τελικό.

Φ.Ο. ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Αναστασιάδης): Σιδηρόπουλος 2, Κληντσάρης 4, Σαρικούδης 2, Μπίνος 9(1), Παντής 2, Βασίλογλου Θ. 3(1), Δουλκερίδης 20(2), Ζουνίδης 1, Πετρούδης 15, Βασίλογλου Ι. 11(3), Τεντζέρης 2, Αμπάρης 19(1).

Α.Σ. ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ (Κολοβός): Καραϊσαρίδης, Αποστόλου, Καρανάκης, Ικραμίδης, Κατσάρας, Μιχαηλίδης Στ., Κολοβός 18, Μιχαηλίδης Χρ. 22(4), Βασιλείου 18(3), Μουχτάρης 5(1), Γρόπαλης, Νίκου 1.

αριδαια μπασκετ

Προηγούμενο άρθροΠΚΜ: Στήριξη για επενδύσεις στη μεταποίηση, εμπορία και ανάπτυξη γεωργικών προϊόντων
Επόμενο άρθροΕ.Ε.Ε.Ε.Κ. Αλεξάνδρειας: Σειρά διαλέξεων την Τετάρτη 09 Οκτωβρίου 2019