Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – ΠΑΣ Φλώρινα 2-1. Ασταμάτητος ο Μέγας! – βίντεο – φωτό

Όλο και ανεβαίνει στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, που μετά τη σημερινή νίκη επί της Φλώρινας αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση. Μια νίκη ουσίας και προπάντων ψυχολογίας για τους Ημαθιώτες, που θα ταξιδέψουν με άλλον αέρα την Τετάρτη στη δύσκολη έδρα του Θερμαϊκού. Από την άλλη η ομάδα της Φλώρινας έδειξε χτυπητές αδυναμίες στο αμυντικό της κομμάτι και δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι από το παιχνίδι, παραμένοντας σταθερά κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο 29΄ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη σοβαρή ευκαιρία, με τον Χατζόπουλο που βρέθηκε σε επίκαιρη θέση να νικιέται από τον γκολκίπερ Ηλιόπουλο. Στο 30΄ τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ με τον κορυφαίο παίκτη του ματς, Αποστόλη Λίτσι. Ο φορ των γηπεδούχων διεκδίκησε μια χαμένη φάση μέσα στην περιοχή και με προσωπική ενέργεια και άψογο τελείωμα έγραψε το 1-0. Άλλες δύο φορές πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε δεύτερο γκολ, με τους Σωτηράκη στο 32΄ και Φουρτζίου στο 43΄ να μην τα καταφέρνουν.

Ημίχρονο 1-0.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, ψάχνοντας και νέο γκολ. Τελικά η λύση για τους πράσινους βρέθηκε από το σημείο του πέναλτι. Στο 60΄ ο δραστήριος Λίτσι πήρε την πάσα του Ατανάσοφ και μπαίνοντας στην περιοχή ανατράπηκε από τον Γεωργιάδη, με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως την εσχάτη των ποινών. Εύστοχος στην εκτέλεση ο Αβραμόπουλος και 2-0. Συνέχιζε να κυριαρχεί ο Μέγας Αλέξανδρος και στο 66΄ ο Ηλιόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Φουρτζίου. Και μέσα σε όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 72΄, όταν ο Κεσίδης Ν. αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι παίκτες της Φλώρινας στα εναπομείναντα λεπτά μην έχοντας κάτι περισσότερο να χάσουν τα έπαιξαν όλα για όλα, καταφέρνοντας να μειώσουν το σκορ. Ήταν το 80΄ όταν ο Αργυρόπουλος έβγαλε με το πόδι το κοντινό σουτ του Ρωμαίου Ι., ο Μητρεβέλης όμως παίρνοντας την απόκρουση σκόραρε εύκολα από κοντά (2-1). Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα, καθώς στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι με έξυπνη διαχείριση του χρόνου κατάφεραν να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο.

Τελικό 2-1.

Διαιτητής ο κ. Μιχούλιας, βοηθοί οι κ.κ. Μποζατζίδης και Παπαδόπουλος, άπαντες του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Βλάχος, Χατζόπουλος, Πέικος, Τσιρίδης, Σωτηράκης (88΄ Πίκος), Αβραμόπουλος, Ντος Σάντος (77΄ Κιρκιλιανίδης), Φουρτζίου (70΄ Παρσόπουλος), Λίτσι (90΄ Χαλβατζής).

ΠΑΣ Φλώρινα (Γλούφτσης): Ηλιόπουλος, Πανταζίδης, Μπιτσάνης (68΄ Ρωμαίος Σ.), Γεωργιάδης, Γιώσης (83΄ Χατζητιμοθέου), Κεσίδης Δ., Μητρεβέλης, Λεζάκης (68΄ Γκινούδης), Ρωμαίος Ι., Κεσίδης Ν., Μάρκου.

TRI FLO 1 TRI FLO 2 TRI FLO 3 TRI FLO 4 TRI FLO 5 TRI FLO 6 TRI FLO 7 TRI FLO 8 TRI FLO 9 TRI FLO 10 TRI FLO 11 TRI FLO 12 TRI FLO 13 TRI FLO 14 TRI FLO 15 TRI FLO 16 TRI FLO 17 TRI FLO 18 TRI FLO 19 TRI FLO 20 TRI FLO 21 TRI FLO 22 TRI FLO 23 TRI FLO 24

Προηγούμενο άρθροΒ ΕΠΣΗ-1ος όμιλος (10η αγ): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΠΟ Νέας Καλλικράτειας- Νίκη Αγκαθιάς 2-0 . Τζάμπα ήττα για την Νίκη. Δεν της μέτρησε κανονικό γκολ – Βίντεο- Φώτο