Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – Νίκη Αγκαθιάς 1-0. Νίκη στα ..σημεία! – βίντεο – φωτό

Σπουδαία νίκη τόσο βαθμολογικά όσο και για το γόητρο η σημερινή των Τρικάλων επί της Αγκαθιάς με 1-0, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Στέλιος Νίκας – Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης & Ειρήνη Τεν Παπ

Μια νίκη που ουσιαστικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με ένα γκολ του Παρσόπουλου στο 69΄ έπειτα από καλοεκτελεσμένο κόρνερ του Αβραμόπουλου. Το γειτονικό ντέρμπι Τρικάλων – Αγκαθιάς για 70 περίπου λεπτά ήταν ένα μέτριο έως κακό ποιοτικά παιχνίδι. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από μία τελική προσπάθεια, σε δύο φάσεις ..υποψίες ευκαιριών. Στο 35΄ ο Φουρτζίου εκτέλεσε απ ευθείας φάουλ από πλάγια δεξιά, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Στο 39΄ η απάντηση της Αγκαθιάς δόθηκε από τον Μούδιο, που ελευθερώθηκε περνώντας δύο αντιπάλους, αλλά σούταρε άψυχα αρκετά έξω από την εστία.

Ημίχρονο 0-0.

Στο 53΄ η πρώτη φάση της επανάληψης ήρθε από τον προωθημένο Χατζόπουλο, που από σέντρα του Βλάχου έπιασε την κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια. Στο 69΄ ο Μέγας Αλέξανδρος άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενος άριστα μία από τις πολλές στημένες φάσεις του αγώνα. Ο Αβραμόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπαντής πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι που αποδείχτηκε ασίστ για τον Παρσόπουλο, που σκοράρισε εύκολα από κοντά με το κεφάλι. Η Νίκη προσπάθησε να αντιδράσει απειλώντας με σουτ των Γουνόπουλου στο 72΄ και Ανδριόπουλου στο 75΄ και 78΄, αλλά ο φορμαρισμένος γκολκίπερ Αργυρόπουλος είπε “όχι” και στις τρεις περιπτώσεις. Στο 79΄ παραλίγο ο Φουρτζίου να τελειώσει το ματς, αλλά το σουτ που επιχείρησε πάνω στην έξοδο του Γιώτα πέρασε εκατοστά άουτ από το κάθετο δοκάρι. Άλλη μια απόκρουση του Αργυρόπουλου στο 83΄ σε φάουλ του Τσιότρα, ήταν και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία της Αγκαθιάς να ισοφαρίσει το ματς.

Τελικό 1-0.

Διαιτητής ο κ. Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας), βοηθοί οι κ.κ. Δεμερτζής (Πέλλας) και Αρέστης (Πέλλας).

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Μπαντής, Βλάχος, Χατζόπουλος, Πέικος, Αβραμόπουλος, Σωτηράκης, Φουρτζίου (90΄ Αναδολού), Ντος Σάντος (73΄ Καπετάνος), Παρσόπουλος (83΄ Πίκος), Λίτσι (90΄ Κιρκιλιανίδης).

Νίκη Αγκαθιάς (Κωστογλίδης): Γιώτας, Κίτσας (73΄ Δραγάνης), Πανταζής, Τσιότρας, Ράδης, Τσιούχας, Τσάτσος (73΄ Ευθυμίου), Γουνόπουλος, Καραγιάννης (46΄ Ανδριόπουλος), Λαμπίρης, Μούδιος.

ΤΡΙ ΑΓΚ 1 ΤΡΙ ΑΓΚ 2 ΤΡΙ ΑΓΚ 3 ΤΡΙ ΑΓΚ 4 ΤΡΙ ΑΓΚ 5 ΤΡΙ ΑΓΚ 6 ΤΡΙ ΑΓΚ 7 ΤΡΙ ΑΓΚ 8 ΤΡΙ ΑΓΚ 9 ΤΡΙ ΑΓΚ 10 ΤΡΙ ΑΓΚ 11 ΤΡΙ ΑΓΚ 12 ΤΡΙ ΑΓΚ 13 ΤΡΙ ΑΓΚ 14 ΤΡΙ ΑΓΚ 15 ΤΡΙ ΑΓΚ 16 ΤΡΙ ΑΓΚ 17 ΤΡΙ ΑΓΚ 18 ΤΡΙ ΑΓΚ 19 ΤΡΙ ΑΓΚ 20 ΤΡΙ ΑΓΚ 21 ΤΡΙ ΑΓΚ 22 ΤΡΙ ΑΓΚ 23 ΤΡΙ ΑΓΚ 24 ΤΡΙ ΑΓΚ 25 ΤΡΙ ΑΓΚ 26 ΤΡΙ ΑΓΚ 27 ΤΡΙ ΑΓΚ 28 ΤΡΙ ΑΓΚ 29 ΤΡΙ ΑΓΚ 30 ΤΡΙ ΑΓΚ 31 ΤΡΙ ΑΓΚ 32

Προηγούμενο άρθροΑΕ Αλεξάνδρειας – ΑΟ Συκιάς 1 – 2. Ήττα στην πρεμιέρα για την ιστορική ΑΕ Αλεξάνδρειας. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΝάουσα: Μια Κυριακή χωρίς αυτοκίνητα για την Νάουσα αλλά και ενδιαφέροντα δρώμενα – Βίντεο – Φώτο