Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – Αναγέννηση Πλαγιάς 0 – 0. Ισοπαλία σωτηρίας για Τρίκαλα. – βίντεο – δηλώσεις.

Ένας βαθμός στάθηκε τελικά αρκετός για τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων ώστε να εξασφαλίσει την μαθηματική παραμονή του μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Ειρήνη Τεν Παπ

Η τελευταία έξοδος των Ημαθιωτών στην έδρα του Μακεδονικού θα αποτελέσει πλέον τυπική διαδικασία. Το λευκό 0-0 με την Αναγέννηση Πλαγιάς ήρθε “γάντι” και στους φιλοξενούμενους, αφού την ίδια ώρα η άμεση ανταγωνίστρια Νίκη Αγκαθιάς έχασε βαθμούς στα Γιαννιτσά. Η ομάδα του Κιλκίς κρατάει πλέον την τύχη στα χέρια της την τελευταία αγωνιστική, όπου βολεύεται με δύο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία) απέναντι στη Θύελλα Σαρακηνών.

Στα του παιχνιδιού, Τρίκαλα Ημαθίας και Αναγέννηση Πλαγιάς διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε έναν αγώνα προπονητικής τακτικής με λιγοστές καλές φάσεις, όπου οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Ανώτεροι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίντζιου στο πρώτο μισό του αγώνα, έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ήταν το 40΄ όταν ο ταχύτατος Ατανάσοφ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο Σωκρ., με τον διαιτητή άμεσα να καταλογίζει πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε στο 42΄ ο Αβραμόπουλος, όμως ο Τριανταφυλλίδης Ιππ. απέκρουσε σωτήρια διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Χατζηιωαννίδη πάτησαν καλύτερα δημιουργώντας κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις. Κορυφαία φάση ήταν αυτή του 77΄ όταν τη βολίδα του Παρπουτσή εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Αργυρόπουλος στο δεξί του παραθυράκι.

Τελικό 0-0.

Διαιτητής ο κ. Ασλανίδης, βοηθοί οι κ.κ. Καλορογιάννης και Μαυρογιώργης, όλοι συνδέσμου Πιερίας.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ (86΄ ΚοπάτσιΆλντι), Κιρκιλιανίδης, Χατζόπουλος Ν., Πέικος, Αβραμόπουλος, Σωτηράκης, Λίτσι (86΄ Δελιόπουλος), Κέλο (57΄ Τσιρίδης), ΚοπάτσιΆλεξ (86΄ Κατράνας), Κίτσας (71΄ Περπερίδης).

Αναγέννηση Πλαγιάς (Χατζηιωαννίδης): Τριανταφυλλίδης Ιππ., Ορφανίδης, Παπαδόπουλος Κ. (89΄ Παπαδόπουλος Γ.), Σερταρίδης, Τριανταφυλλίδης Ν., Παπαδόπουλος Σωκρ., Μπελίτσας (74΄ Γρηγοριάδης Αλ.), Γρηγοριάδης Μιλτ. (89΄ Αμαλίδης), Παπαδόπουλος Τηλ., Παντελιάδης, Παρπουτσής (81΄ Ιωαννίδης Δ.).

Δείτε τον αγώνα όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το emvolos.gr:

Δηλώσεις Γιώργου Χατζηιωαννίδη, Δημήτρη Αργυρόπουλου και Δημήτρη Πρίντζιου στο βίντεο:

DSC 3932 DSC 3933 DSC 3934 DSC 3935 DSC 3936 DSC 3937 DSC 3938 DSC 3939 DSC 3940 DSC 3941 DSC 3942 DSC 3943 DSC 3944 DSC 3945 DSC 3947 DSC 3948 DSC07988 DSC07990 DSC07993 DSC07997

Προηγούμενο άρθροΓ Εθνική: Σώθηκαν τα Τρίκαλα, «αυτοκτόνησε» η Αγκαθιά, βαριά ήττα του ΠΑΟΚ. Αποτελέσματα-Βαθμολογία (14 αγ.)
Επόμενο άρθροΠρόγραμμα του Πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη για την Δευτέρα 31 Μαΐου