![21-MATH-DROM-(29)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2018/04/21-MATH-DROM-29-696x391.jpg)
Πραγματοποιήθηκε χθές το πρωί ο 3ος Δρόμος των 21 μαθητών του Μακροχωρίου, που πριν δεκαπέντε χρόνια έχασαν τόσο άδικα τη ζωή τους στο αλησμόνητο δυστύχημα των Τεμπών.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Τον λαϊκό αγώνα δρόμου διοργάνωσε ο Λαογραφικός Σύλλογος Ντόπιων Μακροχωρίου, σε συνεργασία με το αθλητικό τμήμα Κ.Α.Π.Α. του Δήμου Βέροιας.
Την τεχνική υποστήριξη των αγωνισμάτων είχαν το τμήμα στίβου του Φίλιππου Βέροιας και ο Σύλλογος Δρομέων Βέροιας. Με αφετηρία και τερματισμό την ομώνυμη πλατεία των 21 Μαθητών του Μακροχωρίου, διαγωνίστηκαν οι παρακάτω κατηγορίες:
– 7.700 μ. ηλικίας 16 ετών και άνω
– 3.000 μ. αγώνας Περιπατητικός Δρόμος Υγείας ηλικίας 16 ετών και άνω.
– 2.000 μ. αγώνας Γυμνασίων
– 1.000 μ. αγώνας Δημοτικών
– Αγώνας ΑΜΕΑ 250 μ.
– Αγώνας 7700μ. (ηλικίας 16 ετών και άνω).
Βραβεύτηκαν οι τρεις πρώτοι νικητές κάθε κατηγορίας, ενώ απονεμήθηκαν αναμνηστικά μετάλλια σε όλους τους συμμετέχοντες.
Αξιοσημείωτο και παράλληλα ιδιαίτερα συγκινητικό σημείο της διοργάνωσης, είναι ότι τα μετάλλια των αθλητών παραδίδονταν από τους γονείς των εκλιπόντων μαθητών.
Ακολούθησαν οι απονομές των μεταλλίων στους τρεις πρώτους αθλητές κάθε κατηγορίας, σε έντονα φορτισμένο από συγκίνηση κλίμα, ενώ στο τέλος της τελετής όλοι αναφώνησαν: «Δεν σας ξεχνάμε!».