Μακροχώρι – ΦΑΣ Νάουσα 0-4. Σοβαρεύτηκε στην επανάληψη. – βίντεο – φωτο

Αλλάζοντας ριζικά πρόσωπο στην επανάληψη, ο ΦΑΣ Νάουσα μετέτρεψε σε εύκολη υπόθεση το κρίσιμο εκτός έδρας ματς απέναντι στο Μακροχώρι. Σε αντίθεση με το πρώτο μισό του αγώνα, όπου οι παίκτες του Γιώργου Απόσογλου πήραν άριστα στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, μη επιτρέποντας στους Ναουσαίους να βγάλουν σπουδαίες φάσεις για γκολ.

Περιγραφή – ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Το ματς ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία για τη Νάουσα μόλις στο 4΄ όταν ο Τζακέρι απέκρουσε το εξ’ επαφής σουτ του Παντζαρτζίδη. Τίποτα το αξιοσημείωτο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, όταν καρφωτή κεφαλιά του Ντέλλα εξουδετερώθηκε από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Ημίχρονο 0-0.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάννη Κερλίδη μπήκε πιο αποφασιστικά στο γήπεδο, με σκοπό να πετύχει το γκολ και να αποβάλλει το άγχος της νίκης. Στο 52΄ έπειτα από ατομική ενέργεια και γύρισμα του Γιαμαλίδη, ο Ηλιάδης από πολύ κοντά σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία. Στο 62΄ η πίεση της Νάουσας καρποφόρησε, με τον σέντερ φορ Κώστα Ντέλλα από κοντά να βρίσκει δίχτυα (0-1). Το δεύτερο γκολ δεν άργησε, με τον Παντζαρτζίδη στο 66΄ να πλασάρει ιδανικά για το 0-2. Το παιχνίδι μοιραία άνοιξε, αφού το Μακροχώρι έψαξε το γκολ αφήνοντας αμυντικά κενά στα μετόπισθεν. Στο 72΄ σουτ του Πρωτογέρη πάνω από τα δοκάρια του Ζάχου. Στο 75΄ ο Γιαμαλίδης διεύρυνε το σκορ σε 0-3, ενώ ο Γκελοσάνι στο 88΄με μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια που ξεκίνησε πίσω από το κέντρο μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα (0-4).