Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων – ΠΑΟ Κουφαλίων 2-0. Νίκη “εξάποντο” και άλμα σωτηρίας. – βίντεο – δηλώσεις προπονητών

Καταθέτοντας στοιχεία ποδοσφαιρικής δυναμικής και διαχειριστική οξυδέρκεια ενός κρίσιμου βαθμολογικά αγώνα, ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων πέτυχε την πολυτιμότερη έως τώρα νίκη στην προσπάθειά του για τη σωτηρία. Επικράτησε πέρα έως πέρα δίκαια 2-0 του ΠΑΟ Κουφαλίων, στο ματς που έκλεισε το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής κατηγορίας.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίντζιου καθάρισαν την υπόθεση νίκη ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, μετουσιώνοντας την ανωτερότητά τους πετυχαίνοντας δύο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο ανταγωνιστικοί δίχως όμως ουσία στις τελικές τους προσπάθειες, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι παίζοντας έξυπνα διαχειρίστηκαν το σκορ δημιουργώντας κάποιες επικίνδυνες στιγμές να διευρύνουν το σκορ.

Στο 27΄ ο Περπερίδης κέρδισε πέναλτι και ο Αβραμόπουλος ένα λεπτό αργότερα ευστόχησε από την άσπρη βούλα (1-0). Στο 35΄ ο νεαρός Χάρης Περπερίδης εκμεταλλεύτηκε άψογα την έξοχη κάθετη του Κίτσα και βγαίνοντας απέναντι στον Χατζιλάρι τον ντρίμπλαρε και έγραψε το 2-0. Στην επανάληψη σπουδαίες ευκαιρίες έχασαν οι Πέικος (55΄) για τα Τρίκαλα και Κοντσίδης (90΄) για τα Κουφάλια.

Τελικό 2-0.

Διαιτητής ο κ. Παραδεισόπουλος, βοηθοί ο κ. Κουτσικανίδης και η κα Τσικλητάρη, άπαντες του Συνδέσμου Πιερίας.

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Κιρκιλιανίδης, Τσιρίδης, Πέικος, Αβραμόπουλος, Σωτηράκης, Κέλο (46΄ Πίκος), Κοπάτσι Άλεξ (87΄ Μπαντής), Κοσμίδης (18΄ Περπερίδης) (86΄ Δελιόπουλος), Κίτσας (70΄ Λίτσι).

ΠΑΟ Κουφαλίων (Μαϊδάτσης-Χουρσουζίδης): Χατζιλάρι, Μαγούλας, Φασουλάκος (46΄ Μήτκας), Κοντσίδης, Γάκης (74΄ Μυσιούδης), Κούφας, Τσεβρεντζής, Βαρότσης (46΄ Κωτούλας), Λιώνης (46΄ Τάχατος), Στεφανίδης (89΄ Χαχαμίδης), Νιζάμης.