Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων – Κεραυνός Επισκοπής 2-0. Ξεκόλλησε από το βούρκο στην επανάληψη ο Μέγας. – βίντεο – φωτό

Παρά τον ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο που θύμιζε περισσότερο βούρκο, ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων πήρε το πολύτιμο τρίποντο με σκορ 2-0 επί του Κεραυνού Επισκοπής.

Ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι, παρά το βαρύ τερέν, δημιούργησαν και έχασαν πληθώρα ευκαιριών ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τα Τρίκαλα να πιέζουν συνεχώς για το πολυπόθητο γκολ. Έπρεπε να φτάσουμε στο 72΄ όταν ο Ανδρίτσος πλαγιοκόπησε την άμυνα από δεξιά και γύρισε συρτά μέσα στην περιοχή στον Γιάννη Κιρκιλιανίδη, με τον αρχηγό του Μέγα να σουτάρει δυνατά και τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι αμυντικού της Επισκοπής.

Το πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής, εκτέλεσε εύστοχα στο 73΄ ο Παρσόπουλος για να γράψει το 1-0, λύνοντας τον “Γόρδιο δεσμό” για την ομάδα του. Μέσα σε δύο λεπτά τα Τρίκαλα πέτυχαν και δεύτερο γκολ, γράφοντας έτσι τον επίλογο του παιχνιδιού σε ό,τι αφορά την υπόθεση νίκη. Στο 75΄ και σχεδόν με πανομοιότυπο τρόπο, ο Ανδρίτσος πέρασε παράλληλη πάσα στον Κουκουράκη στο σημείο του πέναλτι και αυτός με ψύχραιμο σουτ στην αριστερή γωνία του γκολκίπερ του Κεραυνού έγραψε το τελικό 2-0.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού ήταν η χρησιμοποίηση των τεσσάρων νεομεταγραφέντων για τα Τρίκαλα (Κουκουράκης, Ατανάσοφ, Ζησιόπουλος, Τζιλόπουλος), που άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις με την απόδοσή τους.

Διαιτητής ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Παζαρτζικλή και Ιασωνίδη.

TRI EPISK 1 TRI EPISK 2 TRI EPISK 3 TRI EPISK 4 TRI EPISK 5 TRI EPISK 6 TRI EPISK 7 TRI EPISK 8 TRI EPISK 9 TRI EPISK 10 TRI EPISK 11 TRI EPISK 12 TRI EPISK 13 TRI EPISK 14 TRI EPISK 15 TRI EPISK 16 TRI EPISK 17

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (16η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΆρης Παλαιοχωρίου – Αχιλλέας Νάουσας 0-0. Κόλλησαν στη λάσπη και στη μετριότητα. – βίντεο – φωτό