Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων – ΑΣΦ Αλεξάνδρειας 2-0. Θρίαμβος του Μέγα στο ντέρμπι.- Δηλώσεις προπονητών. – βίντεο-φωτο

Το γειτονικό ντέρμπι της Ημαθίας του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής, βρήκε μεγάλο νικητή των γηπεδούχων Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων με σκορ 2-0, επί του Φίλιππου Αλεξάνδρειας.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Ήταν ένας ποδοσφαιρικός αγώνας ορισμός της  λέξεως “ντέρμπι”. Νεύρα, δυνατές μονομαχίες, κίτρινες κάρτες, και λίγες καλές φάσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων ελέγχοντας το χώρο του κέντρου, ενώ τα Τρίκαλα έδωσαν χώρο στον αντίπαλο περιμένοντας να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

DSC02024 1
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τρικάλων

Ίδιο σκηνικό στην επανάληψη όπου ο Μέγας ευτύχησε να προηγηθεί στο δεκάλεπτο και να διαχειριστεί στη συνέχεια έξυπνα την πρωτοπορία στο σκορ. Σφράγισε μάλιστα τη νίκη του με ένα εξαιρετικό γκολ του Παρσόπουλου έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση, λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Μεγάλος ηττημένος ο Φίλιππος Αλεξάνδρειας, που δεν κατάφερε να σκοράρει στις αρκετές ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

DSC02025
ΑΣΦ Αλεξάνδρειας

Φάσεις και γκολ:

30′: Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Φίλιππο το σουτ του Καρατζάογλου από κοντά κοντράρεται την τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς.

35′: Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Μόνος του ο Σκοπελίτης από το ύψος της μικρής περιοχής σουτάρει άουτ.

43′: Ωραίο σουτ του Αβραμόπουλου από το ύψος της περιοχής καταλήγει ελάχιστα άουτ από το δεξί “γάμα” της εστίας του Ρίζου.

50′: ΓΚΟΛ! Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κιρκιλιανίδη καταλήγει στο δεξί παραθυράκι του Καρακούτση.

55′ Ο διαιτητής αποβάλλει από τον πάγκο τον τεχνικό διευθυντή του Φιλίππου Αλεξάνδρειας Κωτσιόπουλο, λόγω έντονων διαμαρτυριών.

60′: Παράλληλη πάσα του Ζωγράφου δεν προλαβαίνει ο Κουκουράκης από κοντά να βάλει την προβολή.

61′: Μεγάλη ευκαιρία για την Αλεξάνδρεια όταν στη σέντρα του Κόλα η γυριστή κεφαλιά του Μπενίσκου βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρίζου.

72′: Σέντρα του Κόλα, κεφαλιά του Μυλωνά εξ’ επαφής, στα χέρια του Ρίζου.

79′: Μόνος ο Σκοπελίτης μέσα στην περιοχή, σουτάρει αδύναμα πάνω στο Ρίζο που μπλοκάρει.

87′: ΓΚΟΛ! Εξαιρετική αντεπίθεση των Τρικάλων, με τρεις μπαλιές η μπάλα καταλήγει στον Παρσόπουλο που σε κενή εστία γράφει εύκολα το 2-0.

Τελικό: 2-0.

DSC02022 1Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων: Ρίζος, Συμπεθέρης, Λαγδάρης, Πετκάκης, Ταταρίδης, Κιρκιλιαννίδης, Κουκουράκης, Κίτσας Γ, Ζωγράφος, Τσουλχάι, Παρσόπουλος.

ΑΣΦ Αλεξάνδρειας: Καρακούτσης, Σκλιοπίδης, Αργυρίου, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Καρατζάογλου, Αβραμόπουλος, Δημητρουλόπουλος, Μπενίσκος, Σκοπελίτης, Κόλα.