Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων – ΑΟ Καρδίας 1-0. Επιτέλους νίκη για τον Μέγα! – βίντεο φωτό

Τη χαρά της νίκης γεύτηκε σήμερα ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής. Νίκη την οποία αγνοούσε από την 6η αγωνιστική όπου και είχε επικρατήσει εκτός έδρας του Εδεσσαϊκού.

Το σημερινό παιχνίδι δεν διακρίθηκε για την ποιότητά του και την πληθώρα των φάσεων. Ήταν σε γενικές γραμμές ένα δυνατό ματς με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, κίτρινες και δύο κόκκινες κάρτες. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες των Τρικάλων μπήκαν μουδιασμένα, με τους φιλοξενούμενους της Καρδίας να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο. Στο 4′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή ευκαιρία με τον Μανιό να σουτάρει μόνος από τα αριστερά, αλλά τον Αργυρόπουλο να αποκρούει σωτήρια. Αυτή ήταν και η μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Ντάμτσιου μπήκαν με περισσότερο πείσμα για να διεκδικήσουν τη νίκη και ευτύχησαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ. Στο 55′ ο Παρσόπουλος σούταρε συρτά από το ύψος της περιοχής, ο Γ. Κίτσας βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στη γωνία του τερματοφύλακα Παναγιωτίδη, ανοίγοντας το σκορ. Στο 58′ μάλιστα η ομάδα της Καρδίας έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Βασιλειάδης ανέτρεψε βίαια τον Γ. Κίτσα και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα της διαιτητή Τσιοφλίκη. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με νεύρα και εντάσεις, με την διαιτητή να αποβάλει από τον πάγκο τον γενικό αρχηγό των Τρικάλων Λαγογιάννη για διαμαρτυρία. Στο 75′ ο Γ. Κίτσας φάνηκε να ανατρέπεται εντός περιοχής από δύο αμυντικούς, με την διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα για θέατρο στον επιθετικό των Τρικάλων. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε από τον πάγκο και ο προπονητής των γηπεδούχων Γιώργος Ντάμτσιος. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε επίσης ο Γ. Κίτσας με δεύτερη κίτρινη κάρτα, την οποία φάνηκε να επιδιώκει.

Το τελικό 1-0 βρήκε παίκτες και φιλάθλους των Τρικάλων να πανηγυρίζουν τη σημαντική νίκη-ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Διαιτητής της συνάντησης η κα Ανδρομάχη Τσιοφλίκη, με βοηθούς τους κκ Νάκα και Δεδικούση της Ένωσης Λάρισας.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων: Αργυρόπουλος, Συμπεθέρης, Κίτσας Ελ, Πετκάκης,  Τσουλχάι, Ταταρίδης, Κουκουράκης (90′ Τερζής), Παρσόπουλος (72′ Λαγδάρης), Ζωγράφος (84′ Βλάχος), Κίτσας Γ, Καπετάνος (78′ Ποτουρίδης).

ΑΟ Καρδίας: Παναγιωτίδης, Τοπαλίδης, Βασιλειάδης, Μπιμπισίδης (81′ Χότζα), Πολυζάς, Καρυδόπουλος (65′ Τσελέπης), Ξανθόπουλος, Τσατσαρώνης, Δημητρακόπουλος (79′ Γιαννιώτης), Νικολόπουλος, Μανιός (65′ Βελισσάρης).

Φώτο:

C300 6
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων
C300 7
ΑΟ Καρδίας

C300 1C300 2C300 3C300 4C300 5C300 8C300 9C300 10C300 11C300 12C300 13C300 14C300 15C300 16C300 17C300 18C300 19C300 20C300 21C300 22C300 23C300 24C300 25C300 26C300 27C300 28C300 29C300 30C300 31C300 32C300 33C300 34C300 35C300 36

Προηγούμενο άρθροΦίλιππος Μελίκης – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 3-0. Μεγάλη νίκη της Μελίκης. Κλείδωσε την άνοδο. Δηλώσεις προπονητών – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΒόλεϊ παγκορασίδων: Πρώτη νίκη του ΓΑΣ στους αγώνες πρωταθλήματος. (Βίντεο-φωτό)