Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων – Αλμωπός Αριδαίας 0-0. Πρώτη απώλεια για τους πρωτοπόρους. “Σκληρό καρύδι” τα Τρίκαλα. – βίντεο – φωτό

Σκληρό καρύδι για τον πρωτοπόρο Αλμωπό αποδείχτηκε ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, βάζοντας στοπ στο σερί έξι νικών του πρωτοπόρου με το σημερινό μεταξύ τους 0-0, στο γήπεδο της ημαθιώτικης ομάδας.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Στέλιος Νίκας
Ειρήνη Τεν Παπ – Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Το παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου Γ Εθνικής ξεκίνησε με τον φιλοξενούμενο Αλμωπό να δημιουργεί δύο επικίνδυνες καταστάσεις στο 4΄ και 14΄, αλλά τους γηπεδούχους λειτουργώντας σωστά αμυντικά να καθαρίζουν τις φάσεις με τον γκολκίπερ Αργυρόπουλο και το νεαρό στόπερ Χατζόπουλο. Στο 20΄ τα Τρίκαλα ζήτησαν πέναλτι που αρνήθηκε ο διαιτητής Αναστασόπουλος, σε πτώση του Λίτσι μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Σαϊνατούδη. Νέες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων στο 34΄ όταν από φάουλ του Αβραμόπουλου ο προωθημένος Πέικος σκόραρε με κεφαλιά, με τον διαιτητή όμως να ακυρώνει το γκολ έπειτα από υπόδειξη του β΄ βοηθού. Το ημίχρονο βγήκε χωρίς κάποια σπουδαία φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε επανάληψη σκηνικού με το πρώτο, με τον Αλμωπό να μπαίνει αποφασισμένος να σκοράρει δημιουργώντας τρεις κλασικές ευκαιρίες για γκολ με τους Μαγγίζη (52΄), Ασλαμπάλογλου (54΄) και Κωστούλα (56΄), με τον γκολκίπερ Αργυρόπουλο να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν απειλώντας με την εξ επαφής κεφαλιά του Χατζόπουλου έπειτα από κόρνερ του Φουρτζίου να περνάει ψηλά άουτ. Στο 74΄ ο Κωστούλας έπεσε θεαματικά εντός περιοχής για να εκμαιεύσει πέναλτι, ακολούθησε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με τον διαιτητή να αποβάλλει τους Τσιρίδη (Τρίκαλα) και Κωστούλα (Αλμωπό).

Τίποτα αξιόλογο μέχρι το τέλος, με το τελικό 0-0 να αφήνει ικανοποιημένους τους γηπεδούχους που χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο για την εμφάνισή τους.

Διαιτητής ο κ. Αναστασόπουλος (Χαλκιδικής), βοηθοί οι κ.κ. Χατζηβασιλείου (Μακεδονίας) και Τέγος (Γρεβενών).

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Μπαντής (87΄ Κιρκιλιανίδης), Χατζόπουλος, Πέικος, Τσιρίδης, Σωτηράκης, Αβραμόπουλος, Πίκος (74΄ Καπετάνος), Φουρτζίου (84΄ Παρσόπουλος), Λίτσι (90΄ Αναδολού).

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Μένιος, Κιουλτζόπουλος (64΄ Ντόγος), Σαϊνατούδης (79΄ Ξόμπλιος), Ναουμίδης (26΄ Μαγγίζης), Τζημογιάννης, Καζναφέρης, Μεντής, Ασλαμπάλογλου, Κωστούλας, Πέττας, Καραγιάννης (29΄ Στογιαννίδης).