Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας – Φίλιππος Μελίκης 4-1. Ρεσιτάλ του επιθετικού ποδοσφαίρου! βίντεο – φωτο

Σε ένα ματς διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας επικράτησε 4-1 του Φίλιππου Μελίκης για την 26η αγωνιστική της Α ΕΠΣ Ημαθίας. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Τάκη Τσακαλίδη κράτησε το +5 της διαφοράς από το Πλατύ, ενώ ταυτόχρονα έβαλε φρένο στο εντυπωσιακό σερί νικών της ομάδας του Γιώργου Ντάμτσιου.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Το ματς στο πρώτο ημίωρο ανήκε στους φιλοξενούμενους που δημιούργησαν καταστάσεις για γκολ στην εστία του Ευαγγελόπουλου, με τον έμπειρο γκολκίπερ να βρίσκει απαντήσεις διατηρώντας το μηδέν παθητικό για την ομάδα του. Από την άλλη οι γηπεδούχοι αν και μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, δημιούργησαν από πλευράς τους μια δυο αξιόλογες φάσεις, με κορυφαία αυτή του 10΄ όταν ο Τσακαλίδης σημάδεψε το δοκάρι του Θεοδώρου. Τελικά ο Φίλιππος ευτύχησε να προηγηθεί με χτύπημα πέναλτι του Λαζόπουλου στο 31΄ (0-1). Μόλις 7 λεπτά κράτησε την πρωτοπορία η Μελίκη, αφού στο 38΄ ο Νιογκάνα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Αργυρόπουλου, έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Ημίχρονο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που δημιουργούσαν κατά βούληση επικίνδυνες φάσεις στα καρέ του Θεοδώρου, διευρύνοντας τη νίκη τους με άλλα τρία γκολ. Στην πρώτη καλή φάση της επανάληψης, η Αγία Μαρίνα πέτυχε την ανατροπή. Ήταν το 52΄ όταν ο Αργυρόπουλος πέρασε τον Κακαγιάννη και έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Τσακαλίδη, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακή κεφαλιά (2-1). Στο 61΄ ο Αργυρόπουλος χρίστηκε σκόρερ, πετυχαίνοντας γκολ από την άσπρη βούλα του πέναλτι (3-1). Το τελικό 4-1 πέτυχε 92΄ ξανά ο Αργυρόπουλος, έπειτα από σέντρα του Κελεσίδη στον Ορνέστ και ασίστ πάσα του τελευταίου στον σκόρερ.

Διαιτητής ο κ. Καραντώνης, βοηθοί οι κ.κ. Γιάντσης – Κελεσίδης.

Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας (Τσακαλίδης): Ευαγγελόπουλος, Τουλουμτζής, Φωτόπουλος, Νιογκάνα, Τζάνι (81΄ Λέκα), Σερασκιέρης, Γκιουλέκας (90΄ Κελεσίδης), Μουστάκας (62΄ Παπουλίδης), Καραγιάννης (86΄ Ορνέστ), Αργυρόπουλος, Τσακαλίδης.

Φίλιππος Μελίκης (Ντάμτσιος): Θεοδώρου, Καρατάσιος, Παρσόπουλος (25΄ Βασιλείου)(70΄ Θυμιόπουλος), Κακαγιάννης, Μανωλόπουλος, Μπατσίλας (59΄ Κίτσα), Τσιλίκας, Πατατούκας (59΄ Λαναράς), Μελιόπουλος, Λαζόπουλος, Ανδρίτσος.

Φωτογραφίες

AG MAR MEL 1 AG MAR MEL 2 AG MAR MEL 3 AG MAR MEL 4 AG MAR MEL 5 AG MAR MEL 6 AG MAR MEL 7 AG MAR MEL 8 AG MAR MEL 9 AG MAR MEL 10 AG MAR MEL 11 AG MAR MEL 12 AG MAR MEL 13 AG MAR MEL 14 AG MAR MEL 15 AG MAR MEL 16 AG MAR MEL 17 AG MAR MEL 18 AG MAR MEL 19 AG MAR MEL 20 AG MAR MEL 21 AG MAR MEL 22 AG MAR MEL 23 AG MAR MEL 24

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (26η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΑγροτικός Αστέρας Πλατέος – Μακροχώρι 1- 0. Κέρδισε και πάει ήρεμος στον ημιτελικό της Τετάρτης – Βίντεο – Φώτο