Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας – Αχιλλέας Νάουσας 3-0. Σοβαρός στην επανάληψη, έπιασε τεράδα. – βίντεο – φωτο

Αφήνοντας στα αποδυτήρια τη μετριότητα του πρώτου ημιχρόνου, ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας επικράτησε 3-0 του Αχιλλέα Νάουσας και σε συνδυασμό με τη γκέλα του Πλατέος, πάτησε στην τέταρτη προνομιούχο θέση. Η ομάδα της Νάουσας στάθηκα άριστα ανασταλτικά για μία ώρα αγώνα, αλλά όταν χρειάστηκε να ανοιχτεί δέχτηκε φάσεις και άλλα δύο γκολ στην κόντρα.

Στο 17΄ η πρώτη ευκαιρία χάθηκε από τον Συμεωνίδη που σούταρε από κοντά, με τον Σάκο να αποκρούει με τα πόδια. Στο 22΄ δυνατό σουτ του Νιογκάνα από το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο άουτ. Στο 40΄ φάση “καρμπόν” με την προηγούμενη, με πρωταγωνιστή τον Αργυρόπουλο περνάει χωρίς αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο γκολκίπερ Σάκος πέφτοντας με αυτοθυσία στα πόδια του Συμεωνίδη απεσώβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

Ημίχρονο 0-0.

Στο 50΄ ο Σάκος ξανά με τα πόδια νίκησε τον Καραγιάννη. Στο 61΄ η υπεροχή της Αγίας Μαρίνας καρποφόρησε. Ο Τσακαλίδης εκτέλεσε σκαφτά το φάουλ, η κεφαλιά του Νιογκάνα αποκρούστηκε από τον Σάκο, ο Αργυρόπουλος όμως από κοντά πήρε το ριμπάουντ και έγραψε εύκολα το 1-0. Στο 63΄ το λάθος του Τουλουμτζή λίγο έλειψε να στοιχίσει στην ομάδα του την ισοφάριση, όμως ο Τζάνι έδιωξε σωτήρια πάνω από τη γραμμή το πλασέ του Τασιώνα. Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ήταν το 71΄ όταν ο Αργυρόπουλος ταλαιπώρησε τον Λαμπρίτσο και έβγαλε συρτή πάσα στον Καραγιάννη, που με ωραία προσποίηση και άψογο πλασέ έγραψε το 2-0. Στο 77΄ ο Ρούσος έχασε το ..άχαστο, σουτάροντας άουτ από το ένα μέτρο μπροστά σε κενή εστία! Στο 90΄ ο νεοεισελθών Κελεσίδης σουτάροντας από τη γωνία της περιοχής πέτυχε το γκολ του αγώνα γράφοντας το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Διαιτητής ο κ. Ιασωνίδης, βοηθοί οι κ.κ. Τράντος – Χαλατζιούκας.

Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας: Ευαγγελόπουλος, Τουλουμτζής, Νιογκάνα, Τζάνι, Σερασκιέρης, Συμπεθέρης, Καραγιάννης (88΄ Μουστάκας), Αργυρόπουλος (90΄ Κελεσίδης), Τσακαλίδης (86΄ Παπουλίδης), Φωτόπουλος, Συμεωνίδης (70΄ Λέκα).

Αχιλλέας Νάουσας: Σάκος, Λαμπρίτσος, Βακαλίδης, Μίσκος, Κελεσίδης, Μπράτσης (82΄ Τέγος), Τουμαράς, Σαξώνης, Τασιώνας, Ταχυδρομίδης, Γιαμαλίδης (70΄ Ρούσος).

ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 1 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 2 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 3 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 4 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 5 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 6 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 7 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 8 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 9 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 10 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 11 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 12 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 13 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 14 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 15 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 16 ΑΓ ΜΑΡ ΝΑΟΥΣ 17

Προηγούμενο άρθροΑΕ Ποντίων Βέροιας – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 0 – 0. Με το αριστερό ξεκίνησε την χρονιά το Πλατύ. – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΑστέρας Τριποτάμου- Μακροχώρι 2-2. Πρώτο δείγμα θετικό με Απόσογλου στον πάγκο