![LIAN-KOL-(12)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2018/12/LIAN-KOL-12-696x464.jpg)
Και φέτος στο Λιανοβέργι η παράδοση καλά κρατεί. Στην πλατεία του χωριού έγινε το παραδοσιακό άναμμα του Φανού και το «Κόλιαντα μπάμπω» ακούστηκε ξανά.
Ρεπορτάζ: Στέλιος Νίκας
Σύμφωνα με το έθιμο οι φωτιές ανάβουν για να μάθουν οι άνθρωποι για την σφαγή και να προφυλαχτούν. Γεύσεις της φωτιάς είχαν την τιμητική τους ενώ η γιορτινή ατμόσφαιρα διατηρήθηκε για αρκετή ώρα . Και του χρόνου!!!
Δείτε το βίντεο:
Φωτο: