Κύπελλο ΕΠΣΗ: ΑΕ Σχοινά-ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 2-5. Η αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου! – βίντεο-φωτο

Ένα από τα παιχνίδια που ανταμείβουν τον φίλαθλο κόσμο με την πεμπτουσία του ποδοσφαίρου, τα πολλά γκολ και τις όμορφες φάσεις, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι τυχεροί θεατές βρέθηκαν σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Σχοινά.

Ίσως στο πιο ενδιαφέρον από τα σημερινά νοκ άουτ ζευγάρια της δεύτερης φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΗ, ανώτερος ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας πέρασε στον επόμενο γύρο με το αγγλικό σκορ 2-5 επί της γηπεδούχου ΑΕ Σχοινά.

Το  πρώτο ημίχρονο ήταν σίγουρα το καλύτερο από όσα φετινά έχουμε παρακολουθήσει. Είχαμε 4 γκολ και πληθώρα χαμένων κλασικών ευκαιριών. Ιδιαίτερα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Βρεττός, έσωσε τουλάχιστον τρεις σίγουρες περιπτώσεις για γκολ, πραγματοποιώντας σωτήριες επεμβάσεις. Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι κυριαρχώντας στο χώρο του κέντρου. Άνοιξαν το σκορ στο 20′ με κεφαλιά του Κώστα Κίτσα, ο οποίος ήταν και ο πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του. Η σκληροτράχηλη ομάδα του Σχοινά αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε στο 25′ με διαγώνιο πλασέ του Καραμήτσου. Ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε προβάδισμα στο 38′ πάλι με τον Κώστα Κίτσα, που με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-2. Σχεδόν αμέσως και στο 40′ ο Πατατούκας σημείωσε το 1-3, πετυχαίνοντας το πιο όμορφο γκολ του αγώνα, με τεχνικό φαλτσαριστό σουτ στο αριστερό παραθυράκι του Βρεττού. Σκορ ημιχρόνου 1-3.

DSC09145Στην επανάληψη όπως ήταν φυσικό ο ρυθμός έπεσε λόγω κούρασης, αλλά και της αφόρητης ζέστης που επικρατούσε στο γήπεδο. Παρόλα αυτά ο χορός των γκολ συνεχίστηκε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, με τον Μάριο Αργυρόπουλο να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή του δευτέρου ημιχρόνου για τον ΠΑΟΚ. Με δύο πανομοιότυπα γκολ σε κενό τέρμα, ο στράικερ των ασπρόμαυρων μετέτρεψε σε δύο λεπτά (70′-71′) το 1-3 σε 1-5, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη-πρόκριση για την ομάδα του. Η μαχητική ομάδα του Σχοινά κατάφερε να μειώσει στο 80′ με διαγώνιο σουτ του νεοαποκτηθέντα Γιάννη Γατόπουλου, ο οποίος σημείωσε το τελικό:

ΑΕ Σχοινά – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 2-5.

Εύκολο και θετικό έργο είχε το διαιτητικό τρίο του ρέφερι Μαλούτα και των βοηθών του Παρασίου και Παπαδάκη.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

ΑΕ Σχοινά: Βρεττός, Γιάνκου, Παπακωνσταντίνου, Τσιλιόπουλος, Θεοδωρίδης, Κιστογλίδης, Κασλαμάς, Μαραγκός Κ, Πατρίκας Ρ, Τσιώμος, Καραμήτσος.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας: Χατζημιχαήλ, Θεοδώρου, Βασιλείου, Μπουκλάς Α, Κίτσας Ελ, Κίτσας Κ, Φωτιάδης, Κίτσας Ν, Πατατούκας, Κίτσας Α, Αργυρόπουλος.

Φωτό:

DSC04791DSC04796 1DSC04812DSC04839DSC09110DSC09115DSC09116DSC09120DSC09122DSC09123DSC09124DSC09125DSC09128DSC09129DSC09130DSC09131DSC09132DSC09133DSC09134DSC09135DSC09145DSC09147DSC09148DSC09149DSC904675DSC904687DSC904758DSC904783

Προηγούμενο άρθροΣύλλογος Ποντίων Αλεξάνδρειας: Εκλογές
Επόμενο άρθροΚεραυνός Επισκοπής – Φίλιππος Μελίκης 3-5. Αγγλικό σκορ και πρόκριση για την Μελίκη – Βίντεο – Φώτο