Κύπελλο ΕΠΣΗ: ΑΕ Αλεξάνδρειας – ΑΕ Ποντίων Βέροιας 5-1 – Άνετη πρόκριση για τους πράσινους (βίντεο-φωτό)

Άνετη επικράτηση και πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΗ για την ΑΕ Αλεξάνδρειας, η οποία επιβλήθηκε με 5-1 της ΑΕ Ποντίων Βέροιας.

Παρουσία αρκετών θεατών αναλόγως της ημέρας και της ώρας τέλεσης του αγώνα, οι γηπεδούχοι έδειξαν απο την αρχή τις προθέσεις τους να καθαρίσουν όσο γίνεται νωρίτερα την υπόθεση πρόκριση. Στόχος που επιτεύχθηκε από το πρώτο ημίχρονο, αφού εκτός των αρκετών χαμένων ευκαιριών που είχαν, κατάφεραν να σκοράρουν τρεις φορές. Με γκολ-φάουλ του Λίτσι, εύστοχο πέναλτι του Σαμαρά και κεφαλιά του Μπακιρτζή, ενώ προηγουμένως είχε προσωρινά μειώσει σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους ο Καφετζής.

dsc03312
ΑΕ Αλεξάνδρειας

Η επανάληψη εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με το ενδιαφέρον του κόσμου να εστιάζεται στην τελική μορφή του σκορ. Άλλα δύο γκολ σημείωσε για την Αλεξάνδρεια ο Αναστάσης στο 75′  και στο 85′, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 5-1.

Συμπερασματικά, φάνηκε η διαφορά κλάσης των δύο ομάδων, καθώς η Αλεξάνδρεια παρά το μεγάλο rotation του Κυριάκου Καρασαββίδη, απέδωσε πολύ καλά όταν χρειαζόταν κι έπρεπε, ενώ δημιούργησε και έχασε αρκετές ακόμη ευκαιρίες.

dsc03308
ΑΕ Ποντίων Βέροιας

Από την άλλη το νεανικό συγκρότημα της Βέροιας έδειξε στοιχεία καλοδουλεμένης ομάδας, που σίγουρα θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στον 2ο όμιλο της Α2 κατηγορίας ΕΠΣΗ.

Διαιτητής ο κ. Βρέσκας, με βοηθούς τους κκ. Νατσιούρα και Νησελίτη.

ΑΕ Αλεξάνδρειας: Γκατζούφας, Παπακωνσταντίνου, Πιπιλιάρης, Ιορδανόπουλος, Κούκλας, Γρηγοριάδης, Λίτσι, Πέτκος, Χαλβατζής, Σαμαράς, Μπακιρτζής.

ΑΕ Ποντίων Βέροιας: Ιωαννίδης, Χόνι, Πουλιόπουλος, Κιατικίδης, Παναγιωτίδης, Κωστογλίδης, Σακελλαρίου, Καλλίνης, Καφετζής, Πετράκης, Ευθυμιάδης.