Ισχυρή «καταιγίδα» επί 45 λεπτά ο ΠΑΟΚ συνέτριψε την Αϊντχόφεν στην Τούμπα

Μέσα σε 19 λεπτά παιχνιδιού στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ, αν και πίσω στο σκορ με 0-1, από την πολύ καλή στο πρώτο μέρος Αϊντχόφεν, μεταμορφώθηκε σε ομάδα θαύμα και με 4 γκολ στο διάστημα αυτό κατακεραύνωσε την ολλανδική ομάδα με 4-1, δημιουργώντας όχι μόνο αίσθηση με την εξαιρετική και μεγάλη νίκη του, αλλά και τις προϋποθέσεις της πρόκρισης για την φάση των «32» του Europa League.

To κλειδί της μεγάλης ανατροπής και ανεπανάληπτης επιτυχίας του ΠΑΟΚ ήταν οι αλλαγές στις οποίες προχώρησε ο Πάμπλο Γκαρσία περνώντας στην ομάδα τους γρήγορους επιθετικούς Τζόλη και Σφιντέρσκι, που με την σειρά τους αξιοποίησαν και τον χαρισματικό Αντρίγια Ζίφκοβιτς που με δυο ωραία γκολ έδειξε τον δρόμο της μεγάλης νίκης.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ EUROPA LEAGUE ΠΑΟΚ ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ φωτ ΑΠΕ ΜΠΕ
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ EUROPA LEAGUE ΠΑΟΚ – ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ – Ο παίκτης του ΠΑΟΚ Stefan Schwab (Α) μάχεται για την μπάλα με τον παίκτη της Αϊντχόφεν Pablo Rosario (Δ), κατά τη διάρκεια του αγώνα ΠΑΟΚ-Αϊντχόφεν, για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Europa League, την Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2020, στο γήπεδο της Τούμπας, στη Θεσσαλονίκη. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΧΗΡΑΣ

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (71′ Λύρατζης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (80′  Τσιγγάρας), Ντούγκλας Αουγκούστο, Αντρίγια Ζίβκοβιτς (85′ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (46′ Τζόλης), Τσόλακ (46′ Σφιντέρσκι)

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Μβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (83′ Λεντέσμα), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (57′ Μαντουεκέ), Ροσάριο (46′ Φέϊν), Γκέτσε (83′ Σαϊμπαρί), Ιχατάρεν (58′ Μάουρο Τζούνιορ), Μάλεν, Ζάχαβι.

ΑΠΕ-ΜΠΕ
Προηγούμενο άρθροπ. Θεμιστοκλής Χριστοδούλου: ” Όλα όσα θέλω ελεύθερα να πω “
Επόμενο άρθροΔήλωση του Εκπροσώπου Τύπου της Ν.Δ. κ. Τάσου Γαϊτάνη για την επίθεση εναντίον του αυτοκινήτου του βουλευτή Ιάσωνα Φωτήλα