Ηρακλής – Φίλιππος Αλεξάνδρειας 2-0. Κέρδισε δίκαια ο Ηρακλής. Κουρασμένη η Αλεξάνδρεια. – Βίντεο – Φώτο

Με δύο τέρματα του Χρήστου Ρόβα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου στο 50’ και στο 55’ ο Ηρακλής κέρδισε σήμερα τον Φίλιππο Αλεξάνδρειας και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μαζί με τον Άρη Παλαιοχωρίου που έχει έναν αγώνα περισσότερο.

Δύο καλές στιγμές ήταν αρκετές για τον Γηραιό να πάρει το παιχνίδι όταν στο 50’ ο Παπαδόπουλος από δεξιά σέντραρε για να βρεθεί στην πορεία της μπάλας ο Ρόβας που με δεξί κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0 όταν εκμεταλλεύθηκε την κόντρα που προήλθε από αριστερό δυνατό σουτ του Παπαδημητρίου και από κοντά με δυνατό δεξί σουτ εκτέλεσε τον Καρακούτση.

Πάντως ο Ηρακλής θα μπορούσε να προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο όταν και δημιούργησε τέσσερις καλές ευκαιρίες. Πιο συγκεκριμένα στο 9’ ο Πτηνόπουλος  με δεξί φαλτσαριστό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Καρακούτση. Στο 38’, 41’, 42’ πραγματοποιεί εξαιρετικές αποκρούσεις διαδοχικά σε σουτ του Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Αθανασίου και κεφαλιά του Καστριτσέα. Το ίδιο διάστημα ο Φίλιππος δημιούργησε δύο ευκαιρίες η μία με τον Σκοπελίτη στο 34’ με δυνατό δεξί σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή προσπάθησε να απειλήσει τον Βοσνιάδη η μπάλα όμως κατέληξε άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μυλωνάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει σε θέση οδηγού την Αλεξάνδρεια όταν το δεξί πλασέ που επιχειρεί αποκρούει ο τερματοφύλακας του Ηρακλή. Στην επανάληψη εκτός των δύο γκολ που αναλύσαμε ο Γηραιός είχε άλλη μια καλή φάση μετά από συνδιασμό Κρυστάλλη, Πτηνόπουλου ο τελευταίος επιχειρεί αριστερό φαλτσαριστό σουτ λίγο μέσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Καρακούτση.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι ο Ηρακλής κέρδισε δίκαια το παιχνίδι καθώς εκτός των δύο τερμάτων, δημιούργησε και άλλες φάσεις για γκολ. Η Αλεξάνδρεια φάνηκε κουρασμένη, καθώς έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο ενώ φάνηκε ότι χρειάζεται ενίσχυση στη θέση του φορ όπου χρειάζεται έναν επιθετικό ενδεκάδας με έφεση στο γκολ και κίνηση στο χώρο και ένα πλάγιο επιθετικό με διείσδυση για να ανοίγει τις κλειστές άμυνες, αν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία. Επόμενο παιχνίδι για την Αλεξάνδρεια την Τετάρτη 13/12 με την ΑΠΕ Λαγκαδά.

Διαιτητής ο κος Κοτσάνης με βοηθούς τους κ.κ Ραβίκαλη, Οικονομίδη.

Ηρακλής 1908 ΑΕΠ

Βοσνιάδης, Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης(74’ Κριτσιάνης), Καραντασιάδης, Καστριτσέας, Αθανασίου Α. , Ρόβας(63’ Μούδιος), Αθανασίου Π., Παπαδόπουλος, Πτηνόπουλος, Υφαντίδης(46’ Γκουτσίδης).

Φίλιππος Αλεξάνδρειας

Καρακούτσης, Πιπιλιάρης, Κωτσιόπουλος, Πέικος, Αργυρίου(63’ Τάχου), Καρατζάογλου, Αβραμόπουλος(85’ Ταλαίπωρος), Σκλιοπίδης, Σκοπελίτης, Μυλωνάς(74’ Κούμπουλα), Μπενίσκος(15’ Δαδάκος).

Φώτο:

DSC 0012 3DSC 0015 5DSC 0016 3DSC 0017 4DSC 0018 3DSC 0019 3DSC 0020 1DSC 0021 2DSC 0023 2DSC 0024 3DSC 0025 4DSC 0026 4DSC 0027 3DSC 0028 2DSC 0029 2DSC 0030 1DSC 0031 2DSC 0033 2DSC 0035 1DSC 0036 1DSC 0037 1DSC 0038 2DSC 0039 2DSC 0041 3DSC 0042 1DSC 0043 1DSC01903DSC01904DSC01905DSC01906

Προηγούμενο άρθροΚορυφή Ημαθίας: Μοναδική η εκδήλωση Ανάμματος του Χριστουγεννιάτικου Δέντρου. – (Βίντεο-φωτό)
Επόμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας-ΓΑΣ Ροδοχωρίου 1-0. Σταθερά στην κορυφή ο ΠΑΟΚ! – βίντεο φωτό