ΓΑΣ Σβορώνου – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 2-1. Πανηγυρικά στην Γ Εθνική οι πρωταθλητές Πιερίας. – βίντεο – φωτό

Σε ένα ματς ουσιαστικά “τελικό” με διακύβευμα μία θέση στη Γ Εθνική, ο ΓΑΣ Σβορώνου κατάφερε έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα να κάμψει την αντίσταση του σκληροτράχηλου ΠΑΟΚ Κρηστώνης κερδίζοντας την πολυπόθητη νίκη με σκορ 2-1.

Περιγραφή: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Γκιώνης

Η ομάδα της Πιερίας άνοιξε το σκορ στο 19′ με δυνατό σουτ του Κυπαρίσση. Στο 34′ ο Ζώβληκας αστόχησε μπροστά σε κενή εστία, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά επιζητώντας κι άλλο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε στο 50′ όταν ο Καραμανώλας νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ από τον εξαιρετικό γκολκίπερ Κυριακίδη. Τουναντίον ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 62′ με έξυπνη κεφαλιά του Χατζηασλανίδη. Το ματς έκρινε ο Δημήτρης Κυρτέγος στο 84′ με εντυπωσιακό γυριστό σουτ. Στο 90+5 λίγο έλειψε να σημειωθεί εκ νέου ισοφάριση, όταν ο Ματεντζίδης έχασε την ευκαιρία του αγώνα για τον ΠΑΟΚ.

Τελικό 2-1.

Διαιτητής ο κ. Τζάμος, βοηθοί οι κ.κ. Σιδερίδης και Τσάγκας (Καστοριάς).

ΓΑΣ Σβορώνου (Βαρβούτης): Παπατολίκας, Χατζηθεοδωρίδης, Βούλγαρης Χ., Κωτσιόπουλος (69′ Βούλγαρης Ν.), Δημητρίου, Δημητρουλόπουλος, Δελαβερίδης (35′ Καραμανώλας) (69′ Κατσιαμήτας), Τροΐρης, Κυπαρίσσης, Κυρτέγος, Ζώβληκας (69′ Γκαράτζιας).

ΠΑΟΚ Κρηστώνης (Γκονζάλες – Ιωαννίδης): Κυριακίδης, Ρουστέμ (82′ Αβραμίδης), Ευθυμιάδης, Μαυροκεφαλίδης, Ματεντζίδης, Μουτεσίδης (65′ Ρεμπετσιώτης), Τσολακίδης, Παυλίδης, Χατζηασλανίδης, Αγαθαγγελίδης, Ιωαννίδης (45′ Σαβελίδης).

Δείτε τον αγώνα όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το emvolos.gr στο βίντεο:

DSC7683 DSC 7685 DSC 7686 DSC 7687 DSC 7688 DSC 7689 DSC 7690 DSC 7691 DSC 7692 DSC 7693

Προηγούμενο άρθροΗλιοφάνεια αύριο με τοπικές βροχές κυρίως στα βόρεια και κεντρικά (και στην Αττική), με τη θερμοκρασία γενικά σε υψηλά επίπεδα
Επόμενο άρθροΜπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική – 2ος όμιλος: Αποτελέσματα – Τελική βαθμολογία