ΓΑΣ Ροδοχωρίου – ΦΑΣ Νάουσα 2-1. Θρίλερ στην ομίχλη. Σε νεκρό χρόνο άρπαξε τη νίκη ο ΓΑΣ. – βίντεο – φωτό

Ντέρμπι μετ’ εμποδίων με διακοπές (λόγω ομίχλης) και χιτσκοκικό φινάλε, επιφύλασσε η σημερινή σύγκρουση του Ροδοχωρίου με τη Νάουσα, που έγινε στο γήπεδο του πρώτου. Μια νίκη που σηματοδοτήθηκε για τους γηπεδούχους στην τελευταία φάση του αγώνα, στον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων.

Η πρώτη δυσκολία λόγω της πυκνής ομίχλης ήταν με την έναρξη του ματς, με τον διαιτητή Στέφανο Παρασίου να ξεκινάει τον αγώνα έπειτα από ολιγόλεπτη καθυστέρηση. Πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι της Νάουσας, με τους γηπεδούχους του Ροδοχωρίου να ψάχνουν τα πατήματά τους στο γήπεδο για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά δεν σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση έως το 38΄, όταν ο διαιτητής αποφάσισε τη διακοπή του αγώνα, λόγω περιορισμένης ορατότητας. Γεγονός που κράτησε μόλις λίγα λεπτά, με το παιχνίδι να ξαναρχίζει φτάνοντας στην ανάπαυλα δίχως κάτι αξιόλογο.

Στην επανάληψη το Ροδοχώρι αναθάρρησε βγαίνοντας πιο οργανωμένα σε επιθέσεις, ευτυχώντας να προηγηθεί στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του. Ήταν το 48΄ όταν οι παίκτες του ΓΑΣ έπαιξαν βόλεϊ με κεφαλιές στην περιοχή του ΦΑΣ, με τον Μπρέγκου να σερβίρει και τον Ουέλιγκτον να ανοίγει το σκορ από κοντά (1-0). Στο 53΄ ο Νίκου έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ έπειτα από εξαιρετική πάσα του Ουέλιγκτον και μαζί τη μεγάλη ευκαιρία να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η Νάουσα αντέδρασε ασκώντας πίεση και κατάφερε σχετικά γρήγορα να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 70΄ ο Λούρης πίεσε τον Σέρα κάνοντάς τον να χάσει την ισορροπία του, με τον Ντέλλα από κοντά να μην αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη (1-1). Στα εναπομείναντα λεπτά το ματς έγινε “ροντέο”, με το σύννεφο της ομίχλης να περιορίζει υπερβολικά την ορατότητα τόσο εντός, όσο και εκτός γηπέδου. Ούτε λίγο ούτε πολύ, το τελευταίο τέταρτο διεξήχθη χωρίς να φαίνεται σχεδόν τίποτα από την εξέδρα. Φτάνοντας στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων όπου ράγισαν καρδιές! Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Σέρα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ πέτυχε να σκοράρει, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων του Ροδοχωρίου για το τελικό 2-1.

Διαιτητής ο κ. Παρασίου, βοηθοί οι κ.κ. Αργυρίου-Χαλατζιούκας.

ΓΑΣ Ροδοχωρίου (Κερλίδης): Ιωακειμίδης, Παπαδόπουλος, Σακαλής, Τσαγκεράς, Σέρα, Ρίσσου, Καρυπίδης (83΄ Παρηγορίδης), Μισιρλίδης (70΄ Κουλιανίδης), Νίκου (88΄ Ασλάνογλου), Ουέλιγκτον (60΄ Κοτζαχρήστος), Μπρέγκου.

ΦΑΣ Νάουσα (Χριστοφορίδης): Ζάχος, Πίτος, Σαρακατσιάνος, Πανάγος, Κερμανίδης (90΄ Κλεφτούρης), Περηφανόπουλος, Λούρης (82΄ Αλεξιάδης), Γατουρτζίδης, Ντέλλας, Σοφιανίδης (50΄ Γιαμαλίδης), Μαντώς (40΄ Κωστογλίδης).

ROD NAOY 1 ROD NAOY 2 ROD NAOY 3 ROD NAOY 4 ROD NAOY 5 ROD NAOY 6 ROD NAOY 7 ROD NAOY 8 ROD NAOY 9 ROD NAOY 10 ROD NAOY 11 ROD NAOY 12 ROD NAOY 13 ROD NAOY 14 ROD NAOY 15 ROD NAOY 16 ROD NAOY 17 ROD NAOY 18 ROD NAOY 19 ROD NAOY 20 ROD NAOY 21 ROD NAOY 22 ROD NAOY 23

Προηγούμενο άρθροΆρης Παλαιοχωρίου-ΠΑΟ Κουλούρας 2-1 . Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για το Παλαιοχώρι – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΝεοχώρι Ημαθίας: Άναψε το δέντρο των Χριστουγέννων με χαμόγελα και ευχές! – βίντεο – φωτό