ΓΑΣ Μελίκης – ΦΟ Αριδαίας 79-55. Καθάρισε ο αρχηγός! – βίντεο – φωτό

Χωρίς να πιάσει τα γνωστά φετινά στάνταρ απόδοσής του ο ΓΑΣ Μελίκης, επικράτησε του αξιόμαχου ΦΟ Αριδαίας 79-55 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα χαρακτηρίστηκε από νευρικότητα και τα πολλά λάθη των παικτών, με τη γηπεδούχο Μελίκη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Ένα από τα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού ήταν η αποβολή του κόουτς της Αριδαίας Παναγιώτη Βάτση 1 λεπτό και 53 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους γηπεδούχους 35-31 μπροστά.

Οι παίκτες της Αριδαίας συνέχισαν να ακολουθούν από κοντά στο σκορ και στην επανάληψη, μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Εκεί πήρε μπρος ο αρχηγός της Μελίκης Βασίλης Μαυρίδης, που με προσωπικές ενέργειες άνοιξε τη διαφορά και ουσιαστικά έδωσε το σύνθημα της νίκης. Ακολούθησε μάλιστα δεύτερη αποβολή στον πάγκο της Αριδαίας 5 λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, αυτή τη φορά του βοηθού προπονητή των φιλοξενούμενων. Το τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη παίζοντας πλέον πιο απελευθερωμένα, έδωσαν την τελική διάσταση του σκορ, που έκλεισε στο 79-55.

Διαιτητές οι κκ Εφραιμίδης – Παπαγερίδης.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 35-31 (ημ), 56-43, 79-55.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

GA MEL ARID 1 GA MEL ARID 2 GA MEL ARID 3 GA MEL ARID 4 GA MEL ARID 5 GA MEL ARID 6 GA MEL ARID 7 GA MEL ARID 8 GA MEL ARID 9 GA MEL ARID 10 GA MEL ARID 11 GA MEL ARID 12 GA MEL ARID 13 GA MEL ARID 14 GA MEL ARID 15 GA MEL ARID 16 GA MEL ARID 17 GA MEL ARID 18 GA MEL ARID 19 GA MEL ARID 20 GA MEL ARID 21 GA MEL ARID 22 GA MEL ARID 23 GA MEL ARID 24 GA MEL ARID 25 GA MEL ARID 26 GA MEL ARID 27 GA MEL ARID 28 GA MEL ARID 29 GA MEL ARID 30 GA MEL ARID 31 GA MEL ARID 32

Προηγούμενο άρθροΗ μαρτυρία των Ελλήνων του Πόντου – Από τον Γεώργιο Ουρσουζίδη
Επόμενο άρθροΜέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 0-1. Τρίτη θέση για τον ΓΑΣ. Πολύ καλή η παρουσία και της Αγίας Μαρίνας. – Βίντεο-Φώτο