ΓΑΣ Μελίκης – Αίολος Τρικάλων 59-55. Με καρδιά χιλίων λεόντων έκανε την ανατροπή – βίντεο – δηλώσεις

Σε ένα ντέρμπι που ράγισε καρδιές μέχρι το τέλος, ένας ψυχωμένος ΓΑΣ Μελίκης πέτυχε τη νίκη της σεζόν επί του πρωτοπόρου Αίολου Τρικάλων (59-55) επιτυγχάνοντας σπουδαία ανατροπή. Η ομάδα του Ιορδάνη Ασλανίδη ανέτρεψε την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, εφαρμόζοντας άμυνα για σεμινάριο και βρίσκοντας τις λύσεις που της έλειπαν επιθετικά, για να κατακτήσει στο φινάλε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ξεκίνημα δεν ήταν και το ιδανικότερο για τους γηπεδούχους, που ενώ κατάφεραν να κρατήσουν σε χαμηλό σκορ τους αντιπάλους τους, δεν μπόρεσαν να βρουν αξιόπιστες λύσεις στον επιθετικό τομέα. Το ημίχρονο έληξε με προβάδισμα 13 πόντων για τον Αίολο Τρικάλων (21-34). Με την έναρξη της επανάληψης η διαφορά άρχισε να μειώνεται σταδιακά, με τον ΓΑΣ να μικραίνει αργά αλλά σταθερά την ψαλίδα του σκορ. Η αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου σήμανε και την απαρχή της αντεπίθεσης για τους κυανοκίτρινους, που με ένα επιμέρους σερί 6-0 ξαναμπήκαν ουσιαστικά στο ματς κάνοντας το ντέρμπι ακατάλληλο για ..καρδιακούς! Με το ταυτόχρονο επιθετικό ανέβασμα των έμπειρων παικτών του, ο ΓΑΣ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 51-50 με καλάθι του Λέφα 1΄, 55΄΄ πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα, κερδίζοντας τη σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 59-55.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 21-34 (ημ.), 31-40, 59-55.

Διαιτητές: Δέλλας – Κωνσταντινέλης.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 18, Μαυρίδης 6(2), Στοΐτσης 11(1), Παπαδόπουλος, Πεϊμανίδης, Ρογγότης, Εσερπόγλου, Μπόγιας, Τζιώρος, Λαπατούρας 12, Λέφας 2, Ημερίδης 10(1).

Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 11(1), Πανάρας 11(3), Πρεμέτης, Αργύρης 6, Χατζής, Σούλκο 2, Τσιούλκας 9(1), Κολότσιος, Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 6, Κατσαδούρος 1, Τσότσος 9.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

Δηλώσεις Ιορδάνη Ασλανίδη και Νίκου Λιόλιου στο βίντεο:

GAS MEL TR 1 GAS MEL TR 2 GAS MEL TR 3 GAS MEL TR 4 GAS MEL TR 5 GAS MEL TR 6 GAS MEL TR 7 GAS MEL TR 8 GAS MEL TR 9 GAS MEL TR 10 GAS MEL TR 11 GAS MEL TR 12 GAS MEL TR 13 GAS MEL TR 14 GAS MEL TR 15 GAS MEL TR 16 GAS MEL TR 17 GAS MEL TR 18 GAS MEL TR 19 GAS MEL TR 20 GAS MEL TR 21 GAS MEL TR 22 GAS MEL TR 23 GAS MEL TR 24 GAS MEL TR 25 GAS MEL TR 26 GAS MEL TR 27 GAS MEL TR 28 GAS MEL TR 29 GAS MEL TR 30

Προηγούμενο άρθροΝέα Καλλικράτεια- Τρίκαλα 0-0. Πήρε τον έναν βαθμό κλώτσησε τους άλλους δύο ο Μέγας – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΒόλεϊ Παγκορασίδων: Νίκη του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επί του Άτλαντα Κιλκίς. – βίντεο φωτο