ΓΑΣ Κοπανού – Νίκη Αγκαθιάς 0 – 2. Νίκησε χωρίς να ικανοποιήσει η Αγκαθιά. – βίντεο – φωτό

Άλλο ένα πολύτιμο διπλό για την πρωτοπόρο της Α1 Νίκη Αγκαθιάς, που πέρασε όμως δύσκολα από την έδρα της σκληροτράχηλης ομάδας του ΓΑΣ Κοπανού με 2-0.

Βασίλης Σιμόπουλος

Έχοντας την πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σταύρου Κωστογλίδη και παρόλο που δεν δημιούργησε τις ευκαιρίες άλλων αγώνων, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο ένα μοιραίο λάθος της άμυνας του Κοπανού. Στο 20΄ ο Παντελίδης έκλεψε τη μπάλα από τον Χαραλαμπίδη και μπαίνοντας κάθετα στην περιοχή πλάσαρε εύκολα τον Κασαπίδη, γράφοντας το 0-1.

Νωρίτερα ο Κασαπίδης απέκρουσε στη γωνία του δυνατό σουτ του Πέτκου. Ο Κοπανός απείλησε με δύο μακρινά σουτ του Ντέλλα. Στο 30΄ ο Κασαπίδης απόκρουσε σωτήρια με τα πόδια το δυνατό διαγώνιο σουτ του Ευγ. Κίτσα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να πιέσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση. Λίγες οι φάσεις που σημειώθηκαν σε ένα αρκετά δυνατό δεύτερο ημίχρονο, όπου τη λύση έδωσε η αδιαμφισβήτητη ποιότητα των παικτών της Αγκαθιάς.

Στο 75΄ ο Ξαγοράρης με εξαιρετική ατομική ενέργεια που ξεκίνησε πίσω από το κέντρο, άδειασε τρεις αντιπάλους και φτάνοντας έξω από την περιοχή με έξυπνη κάθετη πάσα έβγαλε τον Βούλγαρη φάτσα στην εστία. Ο μικρόσωμος επιθετικός πλάσαρε ψύχραιμα τον Κασαπίδη και διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Στο 78΄ ο Ιωακειμίδης είπε “όχι” στον Ιτσκάρα, αποκρούοντας το πλασέ του παίκτη του Κοπανού.

Στο 78΄ ο Λίτσι έδωσε έτοιμο γκολ στον Ευγ. Κίτσα, που σε κενή εστία σούταρε πιεζόμενος ψηλά άουτ. Στο 84΄ σημειώθηκε η τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού, με το φάουλ του Ντέλλα να κοντράρει στα πόδια των αμυντικών και να περνάει ξυστά έξω από την εστία του Ιωακειμίδη.

Διαιτητής ο κ. Παπαδάκης, με βοηθούς τους κκ. Νατσιούρα και Πίτο.

ΓΑΣ Κοπανού: Κασαπίδης, Τζιβάρας, Γρυπούδης, Μποζίνης, Χαραλαμπίδης, Πρόιος, Αργυρόπουλος, Νικόλοφ (50΄ Οικονόμου), Μπούφι (30΄ Ηλίας), Ιτσκάρας, Ντέλλας.

Νίκη Αγκαθιάς: Ιωακειμίδης, Παπασυμεών, Μοσχόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Παντελίδης, Λίτσι, Ξαγοράρης, Κίτσας Ευγ, Πέτκος (46΄ Βούλγαρης), Κίτσας Π (67΄ Ιορδανόπουλος), Ζαρογιάννης.

KOPAN AGA 29
ΓΑΣ Κοπανού
KOPAN AGA 28
Νίκη Αγκαθιάς

KOPAN AGA 1KOPAN AGA 2KOPAN AGA 3KOPAN AGA 25KOPAN AGA 26KOPAN AGA 27KOPAN AGA 5KOPAN AGA 6KOPAN AGA 7KOPAN AGA 8KOPAN AGA 9KOPAN AGA 10KOPAN AGA 11KOPAN AGA 12KOPAN AGA 13KOPAN AGA 14KOPAN AGA 15KOPAN AGA 16KOPAN AGA 17KOPAN AGA 18KOPAN AGA 19KOPAN AGA 20KOPAN AGA 21KOPAN AGA 22KOPAN AGA 23KOPAN AGA 24

Προηγούμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Μακροχώρι 3 – 0. Χατ τρικ του σούπερ Μάριου Αργυρόπουλου! – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΑΣ Νέας Γενεάς Νικομήδειας – Άρης Παλαιοχωρίου 2-0. Νίκη ανάσα για την Νικομήδεια. Δεν μπόρεσε ο Άρης. – Βίντεο – Φώτο