ΓΑΣ Κοπανός – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων 0-2. Κέρδισε και συνεχίζει το κυνήγι της κορυφής – Βίντεο – Φώτο

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, καθώς κατάφερε να περάσει αλώβητος από την δύσκολη έδρα του Κοπανού επικρατώντας του τοπικού ΓΑΣ με 0-2.

Δύο γκολ ένα στην αρχή και ένα στο τέλος του α’ ημιχρόνου ήταν αρκετά για τον Μέγα να καθαρίσει το παιχνίδι και να βρίσκεται πλέον σε απόσταση βολής από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 2’  ο Ανδρίτσος εκμεταλλεύθηκε σέντρα του Ατανάσοφ και με δεξί   σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Το 0-2 έγινε στο 45’ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Παρσόπουλος, πέναλτι που δόθηκε σε ανατροπή του Ανδρίτσου. Το πρώτο ημίχρονο ανήκει στον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων ο οποίος στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο δημιούργησε ευκαιρίες όπως αυτή του 24 ‘με τον Παρσόπουλο  όταν  μόνος του μέσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε κεφαλιά, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κασαπίδη. Στο 35’ σουτ του Λίτσι βγήκε άουτ και με τη φάση του πέναλτι στο 45’ έληξε  το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους απείλησαν με στημένα, ενώ οι σημαντικότερες ευκαιρίες ήταν του Σπανού στο 60’, το σουτ του οποίου βγήκε μόλις άουτ, ενώ ο Πασλαμουσκας στο 78’ και στο 82’  από κοντά με σουτ και κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Στο ίδιο διάστημα τα Τρίκαλα δεν δημιούργησαν την μεγάλη ευκαιρία, ενώ η προσοχή τους ήταν κυρίως στην διαχείριση του υπέρ τους σκορ.

Συμπερασματικά τα Τρίκαλα κατάφεραν να βγάλουν μία δύσκολη εκτός έδρας αποστολή, καθώς έδρες σαν του Κοπανού συνήθως δημιουργούν προβλήματα στις μεγάλες ομάδες, ενώ είχαν να αντιμετωπίσουν και την κούραση του παιχνιδιού της Τετάρτης που έδωσαν στην Νάουσα για τον θεσμό του κυπέλλου. Να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αντίθετα η ομάδα του Χρήστου Χατζηδάκη που σήμερα πάλεψε το παιχνίδι δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν στο δεύτερο μέρος και δεν μπόρεσε έτσι να μπει ξανά στο παιχνίδι και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Επόμενο παιχνίδι για τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων η εντός έδρας αναμέτρηση με  το Μακροχώρι, ενώ ο ΓΑΣ Κοπανός υποδέχεται τον ΑΟ Μαρίνας.

Διαιτητής ο κος Μαλούτας με βοηθούς τους κ.κ Καραγκιζόπουλο, Αργυρίου.

ΓΑΣ Κοπανός

Κασαπίδης, Γρυπούδης, Πρόιος Χ. (45’ Οικονόμου), Χαραλαμπίδης, Πρόιος Δ., Τζιβάρας, Μπούφι, Οικονόμου Α., Ηλίας(75’ Πασλαμούσκας), Σπανός, Παρθενόπουλος(90’ Ορμανίδης)

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων

Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Κιρκιλιανίδης Η. (55’ Τζιλόπουλος),  Τσιρίδης Πέικος Κιρκιλιανίδης Γ., (77’ Ζησιόπουλος), Σωτηράκης, Κουκουράκης, Ανδρίτσος, Παρσόπουλος (62’ Αναδολού), Λίτσι (80’ Μηνούδης Χ. Ν.).

KOPAN TRIKA 1 KOPAN TRIKA 2 KOPAN TRIKA 3 KOPAN TRIKA 4 KOPAN TRIKA 5 KOPAN TRIKA 6 KOPAN TRIKA 7 KOPAN TRIKA 8 KOPAN TRIKA 9 KOPAN TRIKA 10 KOPAN TRIKA 11 KOPAN TRIKA 12 KOPAN TRIKA 13 KOPAN TRIKA 14 KOPAN TRIKA 15 KOPAN TRIKA 16 KOPAN TRIKA 17 KOPAN TRIKA 18 KOPAN TRIKA 19 KOPAN TRIKA 20 KOPAN TRIKA 21

Προηγούμενο άρθροΜ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 0-2. Σπουδαίο διπλό του ΠΑΟΚ. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΓΑΣ Αλεξάνδρεια-ΑΟΚ Αιγινιακός 56-65. Νέα ήττα “καμπανάκι” στις τάξεις του ΓΑΣ.. – βίντεο – φωτό