ΓΑΣ Αλεξάνδρεια-ΓΑΣ Βαφύρας 82-73 Έκανε αυτό που έπρεπε ο ΓΑΣ!!! (βίντεο-δηλώσεις προπονητών)

Νίκη «χρυσάφι» η σημερινή για τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επί του Βαφύρα Πιερίας με 82-73 στο κλειστό του 2ου Γυμνασίου της Αλεξάνδρειας.

Με αυτή τη νίκη της η ομάδα του Στέλιου Γκότση αναπνέει βαθμολογικά και πάει με άλλη ψυχολογία για μία ακόμη νίκη την επόμενη αγωνιστική στα Γιαννιτσά, απέναντι στον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Μιχάλη Σαραπτσή μετά τη σημερινή της ήττα υποβιβάζεται και μαθηματικά,με τον τεχνικό της ομάδας να προαναγγέλλει νέο ξεκίνημα την επόμενη σεζόν και ανανέωση του υλικού με ντόπιους νεαρούς παίκτες.

DSC03648
ΓΑΣ Αλεξάνδρεια

Το σημερινό κρίσιμο ματς ξεκίνησε με τήρηση ενός λεπτού σιγής για τον άδικο χαμό της κόρης του παλαίμαχου παίκτη του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια Γιάννη Κυρόπουλου.

Ήταν ένα παιχνίδι που σε όλο το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 16-16 και το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή των φιλοξενουμένων 35-36.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Αλεξάνδρειας παίζοντας με περίσσιο πάθος και αποφασιστικότητα από τα μισά του 3ου δεκαλέπτου άρχισαν να χτίζουν διαφορές μεταξύ 7-15 πόντων, ενώ ίσως το κρισιμότερο σημείο του αγώνα ήταν η αποβολή με τεχνική ποινή του καλύτερου παίκτη του Βαφύρα Κώστα Παπαδόπουλου, 8΄23΄΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού.

DSC03646
Βαφύρας Πιερίας

Τα τελευταία λεπτά οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν αρκετούς νεαρούς παίκτες, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 82-73.

Να σημειωθεί ο τραυματισμός του Αλέξανδρου Πρόιου στο γόνατο, ένα ακόμη θύμα του ακατάλληλου δαπέδου στο γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας..(βίντεο)

Διαιτητές οι κκ. Αρβανίτης και Ντόγκας.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-36 (ημ), 64-51, 82-73.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Τερζίδης 3, Γκλεζάκος 1, Μπαγιώκας 11(1), Ζησιός 14(2), Γιοβανόπουλος 23(4), Παπαγερίδης 8, Σιτσάνης 6, Συρόπουλος 9, Πρόιος 2, Γιοβανόπουλος 1, Περπερίδης 4.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα – δηλώσεις στο βίντεο:

DSC03645DSC03652DSC03654DSC03655DSC03656DSC03657DSC03658DSC03659DSC03660DSC03661DSC03662DSC03665DSC03666DSC03667DSC03668DSC03670DSC03672DSC03673DSC03674DSC03675

Προηγούμενο άρθροΝησέλι: Αγώνας μπαράζ παίδων: Αλιάκμων Νησελίου – Αστέρας Αλεξάνδρειας 5 – 0 (βίντεο-φωτο)
Επόμενο άρθροΤο ανέκδοτό μας: Δεν ήξερε πως θα ξαναπέσει…