ΓΑΣ Αλεξάνδρεια – Ζαφειράκης Νάουσας 69 – 58 – Μπάσκετ

Δεν κατάφερε ο Ζαφειράκης να κάνει την έκπληξη παρά την πολύ καλή εμφάνιση του. Έτσι  γνώρισε την 8η ήττα του σε 14 ματς που έχει αγωνιστεί.

DSC 0011 3

Το παιχνίδι έγινε στη Μελίκη λόγω αλλαγής του πλαστικού τάπητα στο γήπεδο της Αλεξάνδρειας.   Στ’ άλλα παιχνίδια ξεχώρισε η νίκη της Αριδαίας, στην  έδρα της ΑΓΕΠ με 74-83 και η νίκη των Ίκαρων επί του Αιγινίου με 88-75. Στα άλλα παιχνίδια  οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν του Βατανιακού 65-52 και  ο Πιερικός μέσα στην έδρα του Κιλκίς με 55-59. Τέλος στο ντέρμπυ ουραγών, τα Γιαννιτσά νίκησαν στην Έδεσσα 48-69. Οι τρεις θέσεις για το final4 έχουν καταληφθεί από Αλεξάνδρεια, Αετούς Βέροιας και Αριδαία και πολλοί είναι οι μνηστήρες για την 4η προνομιούχο θέση. Ανάμεσα τους και ο Ζαφειράκης που απέχει 3 βαθμούς από το τέταρτο Αιγίνιο.

DSC 0013 2

Όσον αφορά το παιχνίδι, ο coach Τούφας ξεκίνησε με τους Σκουλαριώτη, Βάϊγκαντ, Μουρατίδη, Τούφα, Σιδηρόπουλο. Οι γηπεδούχοι από την αρχή παιχνιδιού έβρισκαν λύσεις με τους ψηλούς τους αλλά κ από 8 εύστοχες βολές που εκτέλεσαν. Η ομάδα του Ζαφειράκη κυρίως με μακρινά σουτ των Τούφα και Μουρατίδη. (24-16). Στην 2η περίοδο οι παίκτες του Ζαφειράκη εφάρμοσαν πίεση στα 3/4 του γηπέδου και ζώνη αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τρίποντα. Οι Σκουλαριώτης, Δίτσης και Σιδηρόπουλος ”πάλευαν” με τους ψηλούς της αντίπαλης ομάδας και κατάφεραν να πάρουν σχεδόν όλα τα αμυντικά ριμπάουντ δίνοντας την ευκαιρία για αιφνιδιασμούς που τους έκαναν καλάθι οι Βάϊγκαντ και Καπνάς. Το ημίχρονο έκλεισε 44-34. Στην επανάληψη ο Ν. Τούφας έδωσε οδηγίες να αυξηθεί η πίεση στον  άσσο της Αλεξάνδρειας και την αποστολή αυτή,  την ανέλαβε ο Παυλίδης.  Οι γηπεδούχοι έβαλαν σ αυτή την περίοδο 10π, έναντι 12 του Ζαφειράκη . Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι περιόρισαν τα λάθη τους και στα 2 λεπτά πριν την λήξη ”έφυγαν” με 13 πόντους διαφορά.

DSC 0007 2

Διαιτητές της αναμέτρησης οι Χρυσάφης-Χατζημπαλίδης οι οποίοι άφησαν ατιμώρητο το σκληρό και αντιαθλητικό παιχνίδι των γηπεδούχων  σε αρκετές φάσεις του παιχνιδιού.

Επόμενο παιχνίδι στις 9/2 με την Αριδαία στο Δακ Νάουσας. Αυτή την αγωνιστική η ομάδα θα κάνει το ρεπό της.

DSC 0008 1

ΣΥΝΘΕΣΗ (ΤΟΥΦΑΣ Ν-ΠΟΥΡΛΙΔΑΣ) -Τούφας-Σιδηρόπουλος-Νικολαίδης-Σκουλαριώτης-Παυλίδης-Βαδόλας-Δίντσης-Καπνάς,Μουρατίδης, Βάϊγκαντ

20190127 130932

ΠΑΙΔΩΝ

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ= 9-55

Για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος παίδων, ο Ζαφειράκης νίκησε με 9-55 την ομάδα των Αετών που ”κατέβασε” μικρότερα παιδιά, λόγω του ότι οι ακαδημίες τους βρίσκονται σε αρχικό στάδιο.  Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή 3/2 με τον Φίλιππο Βέροιας στις 14.00 στο ΔΑΚ Νάουσας. Η ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους Τούπο-Παναγιωτίδη-Τσίλη λόγω τραυματισμού. Επίσης οι Κουρτόπουλος, Μανουσαρίδης και Πάζης λόγω σχολικών υποχρεώσεων.

Σύνθεση= (Ζιάνης Στ.)Μίγγας, Καρατσιώλης, Μώκας, Πουρλίδας, Πηλίδης, Κων/νου, Δάϊος, Κολτσάκης, Μόρφης, Δημητρίου.

20190127 124842

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Την Τετάρτη καλούνται όλοι οι αθλητές του συλλόγου για την κοπή πίτας που θα γίνει στο ΔΑΚ Νάουσας στις 17.00

Προηγούμενο άρθροΠαγκόσμια Συνδημία: Η αλληλεπίδραση παχυσαρκίας, υποσιτισμού και κλιματικής αλλαγής απειλεί τους ανθρώπους και απαιτεί ριζικές αλλαγές, προειδοποιούν οι επιστήμονες
Επόμενο άρθροΟΝΝΕΔ Ημαθίας: Προδοτική και κατάπτυστη η Συμφωνία των Πρεσπών- Ματαίωση εκδήλωσης, συνέχιση του αγώνα.