![Γ. Μουλκιώτης ΚΙΝΑΛ](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2021/04/moulkiotis-696x357.jpg)
Δήλωση Γιώργου Μουλκιώτη, Βουλευτή, Υπεύθυνου ΚΤΕ Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων
Ο χθεσινός θάνατος άστεγου στη Θεσσαλονίκη, λόγω του κρύου, επιβεβαιώνει με τον πιο τραγικό τρόπο ότι, η επίσκεψη του Πρωθυπουργού τρεις ημέρες πριν στο λιμάνι του Πειραιά, εξαντλείται στο επίπεδο της επικοινωνίας.
Το κοινωνικό πρόβλημα της αστεγίας δεν αντιμετωπίζεται με μια κουβέρτα και δυο καλές κουβέντες. Η οριστική λύση οφείλει να ξεπερνά το όριο της φιλανθρωπίας και να στοχεύει στην ουσιαστική καταπολέμηση του κοινωνικού αποκλεισμού.
Είναι αναγκαία η προώθηση της Εθνικής Στρατηγικής για τους αστέγους, με χειροπιαστές πρωτοβουλίες και επαρκή χρηματοδότηση από τον κρατικό προϋπολογισμό.
Η πραγματική κοινωνική πολιτική έχει στο επίκεντρο τον άνθρωπο και όχι τη φωτογραφία.