Γ.Α.Σ. “Μέγας Αλέξανδρος” Γιαννιτσών: Ακαδημία Basketball – Αγώνας Εφηβικού Πρωταθλήματος

Με νίκη άνοιξε την αυλαία του Εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ η ομάδα του «Μ. Αλεξάνδρου», κερδίζοντας την Κυριακή 24/09/2023 στο κλειστό γυμναστήριο των  Γιαννιτσών την αντίστοιχα ηλικιακά ομάδα του «Εδεσσαικού» με σκορ 76-72.

Η ομάδα των Γιαννιτσών είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στο οποίο κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 46-30. Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στους φιλοξενούμενους που κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά ακόμα και στον ένα πόντο ενάμιση λεπτό πριν τελειώσει το παιχνίδι. Η σωστή αντιμετώπιση των τελευταίων επιθέσεων από τους παίκτες του «Μέγα» του έδωσαν το «ροζ» φύλλο του αγώνα με το τελικό σκορ 76-72

Τα δεκάλεπτα: Α:27-14 Β:46-30 Γ:61-51 Δ:76-72

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Χανός

Οι συνθέσεις των ομάδων:

«Μ. Αλέξανδρος» Γιαννιτσών: (Ι. Κασιμίδης) Κουτσουράς Σ. 7π. Τσαλκαντής Ι., Στοιτσης Α. 31π (1), Τοπαλίδης Σ. 13π(1), Τόσιος Ι., Κολοβός Ν. 2π., Παπαδόπουλος Κ. 14π(1), Στεφανίδης Σ., Αναστασίου Α., Ιακωβίδης Α. 5π., Αλατζίδης Σ. 4π., Σωτηρίου Δ..

«Εδεσσαικός» : (Π. Βάτσης) Ταυλίκος 2π. Σίπκας Κ 26π.(6) Βάτσης 31π(1) Τεντζέρης 6π(1), Χρήστου., Μητουσούδης 7π.