ΦΟ Αριδαίας – ΓΑΣ Μελίκης 72-76. Πήρε το ντέρμπι η εμπειρία! – βίντεο-δηλώσεις προπονητών

Ντέρμπι κορυφής μπάσκετ είχαμε σήμερα στο κλειστό της Αριδαίας για τα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ρεπορτάζ: Βασίλης  Σιμόπουλος

Οι δύο μονομάχοι ΦΟ Αριδαίας και ΓΑΣ Μελίκης, ως οι μοναδικές αήττητες ομάδες της κατηγορίας μέχρι σήμερα, πρόσφεραν ένα γεμάτο μπασκετικό αγώνα, επιπέδου εθνικών κατηγοριών. Ο πιο έμπειρος ΓΑΣ Μελίκης πήρε το σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα από τον εξίσου ισχυρό ΦΟ Αριδαίας, σε ένα ματς που κυριολεκτικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πρόσωπο της συνάντησης ο Κοτζαμπάσης της Μελίκης, που με εύστοχο τρίποντο λίγο πριν τη λήξη, ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες σε ένα γήπεδο που ζεστάθηκε από νωρίς, με τους αντιπάλους να πηγαίνουν “αγκαλιά” στο σκορ σε όλο το παιχνίδι. Μετά τα πρώτα λεπτά ο ΓΑΣ Μελίκης κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα αλλά σχετικά μικρό, που κυμαινόταν από 2 έως 6 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 18-21 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με σκορ 29-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι του Παναγιώτη Βάτση έκαναν την αντεπίθεσή τους καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά 1,15″ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Μακροπούλου (55-53). Το δεκάλεπτο βρήκε τον ΦΟ Αριδαίας μπροστά 59-55, με το τελευταίο να κρύβει όλες τις συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες συνέχισαν με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ, έως τη στιγμή που ο Κοτζαμπάσης με τρίποντο 50″ πριν τη λήξη έγραψε το 75-72 υπέρ της Μελίκης. Ο Αβραμίδης αστόχησε στο τρίποντο και ο Λιόλιος στο φινάλε με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 76-72 για την ομάδα του Ιορδάνη Ασλανίδη. Αρκετά καλή η διαιτησία των κκ Ταρενίδη και Εφραιμίδη.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 29-34 (ημ), 59-55, 72-76.

Δείτε το βίντεο με στιγμιότυπα του ντέρμπι, καθώς και τις δηλώσεις των δύο τεχνικών.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Τριανταφύλλου 2, Κανονίδης, Σαμαρτζίδης, Τοπαλίδης 12, Αργυρός, Μπεγλόπουλος 8(1), Τόπκας, Αβραμίδης 14(4), Προκοπίδης 5, Μακρόπουλος 10(1), Στρέπκος 4, Καρνάβας 17.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 15(1), Μαυρίδης 26(1), Κουτζιαμπασόπουλος, Σαζακλίδης 5, Παπαδόπουλος, Μαγαλιός, Στάκταρης, Παπαρόσης, Σταυρουλάκης 16(2), Μπούθας, Κοτζαμπάσης 17(1), Ρογγότης.