Φίλιππος Μελίκης – Μακροχώρι 0-4. Μεγάλη νίκη το Μακροχώρι. – Βίντεο – Φώτο

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα το Μακροχώρι, κυρίως με την απόδοση του β’ ημιχρόνου, καθώς πέρασε σαν σίφουνας μέσα από την έδρα της Μελίκης με 0-4, καλύπτοντας με αυτό τον τρόπο την απώλεια της προηγούμενης αγωνιστικής μέσα στην έδρα του από την Χαρίεσσα και πλέον βλέπει το όνειρο της αποφυγής των play – out να παίρνει σάρκα και οστά.

Το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με πιο χαρακτηριστικές αυτές του Πιτσάβα όταν από κοντά με κεφαλιά στο 22’ και στο 40’ δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Θεοδοσιάδη, ενώ και το Μακροχώρι με τον Πίκο στο 29’ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 45’ με τον Πίκο λίγο πριν ο διαιτητής στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια. Ο ποδοσφαιριστής λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή με δεξί δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Τσιώμου ανοίγοντας λογαριασμό για την ομάδα του Γρηγόρη Ηλιάδη. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στην επανάληψη η Μελίκη προσπάθησε να βγάλει αντίδραση πίεσε στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο με μοναδική καλή φάση ένα δεξί σουτ του Τεγούση που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Μακροχωρίου. Στο 67’ έγινε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους με κεφαλιά του Δημητριάδη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τσακαλίδη και εκεί θα λέγαμε ότι ουσιαστικά κλείδωσε το παιχνίδι για την ομάδα του Μακροχωρίου, καθώς από το σημείο αυτό και μετά η Μελίκη δεν δημιούργησε την μεγάλη ευκαιρία. Τον τελικό δείκτη του σκορ διαμόρφωσαν οι Τσακαλίδης στο 83’ και Λιλιόπουλος στο 85’ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου για την ομάδα τους.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το Μακροχώρι κέρδισε δίκαια, αφού έπαιξε καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ενώ σήμερα αγωνίσθηκαν και οι καινούργιες προσθήκες  του Ιανουαρίου, Πατσιαβούρας και Γκιλιόπουλος . Οι γηπεδούχοι από την άλλη που εμφάνισαν προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία, δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες του α’ ημιχρόνου σε γκολ και μετά το δεύτερο γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν αντίδραση και ηττήθηκαν δίκαια.

Διαιτητής ο κος Παζαρτζικλής με βοηθούς τους κ.κ Χαλατζιούκα, Τράντο.