Φίλιππος Μελίκης – Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας 1-1. Έσπασαν καρδιές στο τέλος. – βίντεο – φωτο

Ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξεως ήταν αυτό του Φίλιππου Μελίκης με τον Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας για την πρώτη αγωνιστική του β γύρου της Α ΕΠΣΗ, με το τελικό 1-1 να φαντάζει δίκαιο με βάση τη συνολική εικόνα των δύο αντιπάλων.

Περιγραφή – ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Ένα πλούσιο σε φάσεις και γεμάτο ποδοσφαιρικά πρώτο ημίχρονο παρακολούθησαν οι αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο της Μελίκης, με το μόνο στοιχείο που έλειπε να είναι το γκολ. Αντίθετα, μια φτωχή σε φάσεις και ποιότητα επανάληψη μέχρι το 79΄, χάρισε ένα συναρπαστικό τελευταίο 15λεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις), όπου οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ και είχαν η καθεμιά την ευκαιρία να αρπάξουν τη νίκη στα τελειώματα.

Οι καλύτερες στιγμές για την ομάδα του Φερέιρα Κινγκ ήταν στο 5΄ (κεφαλιά Νιογκάνα-απόκρουση Πάνου), στο 18΄ (δοκάρι σε σουτ του Μουστάκα), 38΄και 41΄ (σουτ Καρατάσιου – Λέκα λίγο έξω). Ο Φίλιππος του Γρηγόρη Ηλιάδη (τιμωρημένος απόψε) απείλησε σοβαρά στο δίλεπτο 12΄-13΄ με τον Αντώνη Παρσόπουλο να μη βρίσκει δίχτυα σε τρεις συνολικά προσπάθειες (δύο σουτ και απευθείας κόρνερ).

Ημίχρονο 0-0.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έχασαν τη σπιρτάδα του πρώτου μέρους και αναλώθηκαν σε ημιτελείς, ανούσιες προσπάθειες και δυνατές μονομαχίες. Στο 79΄ όμως ο Σαμιώτης μπήκε σφήνα στην περιοχή, νικήθηκε αρχικά από τον Πάνου, όμως ο επερχόμενος Μελιόπουλος πέτυχε από κοντά το 0-1. Ο Φίλιππος στα εναπομείναντα λεπτά ρίσκαρε αρκετά ανεβάζοντας παίκτες στην επίθεση, ώσπου στο 87΄ μίλησε το ποδοσφαιρικό ταλέντο του Μάριου Αργυρόπουλου. Ο φορ των ερυθρόλευκων πρόλαβε και τσίμπησε τη μπάλα στην έξοδο του Ευαγγελόπουλου, με τον πορτιέρο της Αγίας Μαρίνας να τον ανατρέπει εντός περιοχής. Το πέναλτι εκτέλεσε ψύχραιμα ο ίδιος ο Αργυρόπουλος, γράφοντας το τελικό 1-1.

Ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν στα τελευταία λεπτά που το παιχνίδι άνοιξε αρκετά, δίχως όμως να αλλάξει το ισόπαλο σκορ.

Διαιτητής ο κ. Ιορδάνης Κατεριάδης, με βοηθούς τους κ.κ. Δημήτρη Αδραμάνη και Χρήστο Βλαδίκα, όλοι του συνδέσμου Πέλλας.

Φίλιππος Μελίκης (Ηλιάδης): Πάνου, Καραγκιοζόπουλος (87΄ Γίδαρης), Παρσόπουλος Ευ. (63΄ Μπιτόπουλος), Αργυρόπουλος Γ., Θυμιόπουλος Δ., Θυμιόπουλος Ν., Γκρεστ, Παρσόπουλος Α., Παπουλίδης (46΄ Καραγιάννης), Μπουκουβάλας (46΄ Μαμουτόπουλος), Αργυρόπουλος Μ.

Μέγας Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας (Κινγκ): Ευαγγελόπουλος, Βασιλείου, Ράδης, Καρατάσιος (57΄ Μελιόπουλος), Σερασκιέρης, Λέκα, Νιογκάνα, Μουστάκας (70΄ Λίπε), Δημητρούσης (57΄ Ζωγράφος), Σαμιώτης (82΄ Παπαδόπουλος Κ.), Κίτσας.