Φίλιππος Μελίκης – Μ. Αλ. Αγίας Μαρίνας 2-1. Μεγάλη νίκη ουσίας και ψυχολογίας για τον Φίλιππο – Βίντεο – Φώτο

Ένας ψυχωμένος Φίλιππος Μελίκης κατάφερε να ανατρέψει τα προγνωστικά και να επιβληθεί με την εμφάνιση κυρίως του δευτέρου ημιχρόνου του Μέγα Αλέξανδρου Αγίας Μαρίνας με 2-1 πετυχαίνοντας μία νίκη ουσίας και ψυχολογίας που κατά πάσα πιθανότητα θα τον βοηθήσει να βρεθεί εκτός ζώνης play – out στην συνέχεια.

Βεβαίως για να συμβούν όλα αυτά βοήθησε και η αστοχία των επιθετικών του Μέγα που βρέθηκαν αρκετές φορές σε πλεονεκτική θέση σπαταλώντας όμως τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Στα του παιχνιδιού τώρα η πρώτη φάση στο 5’ με εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου η μπάλα λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαμουτόπουλος έφυγε μόνος τους από δεξιά το σουτ που επιχείρησε αδύναμο, απέκρουσε ο Κερμανίδης. Στο 16’ σουτ του Έξαρχου απέκρουσε ο Μπουκουβάλας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 21’ ο Καρατάσιος έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου άλλαξε με τον Κακαγιάννη η μπάλα κατέληξε  στον Καρατάσιου το δυνατό σουτ του οποίου απέκρουσε με την βοήθεια του δοκαριού ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων με τον Κακαγιάννη να παίρνει το ριμπάουντ και με δεξί σουτ να δίνει την πρωτοπορία στον Φίλιππο.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να δημιουργήσουν άλλη μια επικίνδυνη κατάσταση όταν ο Φωτόπουλος από αριστερά επιχείρησε αριστερό σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του ΜΠΟΥΚΟΥΒΆΛΑ, ενώ ο Έξαρχος στην επαναφορά δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.. Στο 27’ ήταν η σειρά του Αργυρόπουλου να απειλήσει με εκτέλεση φάουλ από δεξιά, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά διώχνοντας την μπάλα κόρνερ. Στο 39’ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απαντήσουν στις ευκαιρίες του Μέγα με εκτέλεση φάουλ του Καρατάσιου από τον χώρο του κέντρου που απέκρουσε σωτήρια ο Κερμανίδης.

Σκορ ημιχρόνου 1-0

Στην επανάληψη την πρώτη καλή ευκαιρία δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 47’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου η κεφαλιά του Έξαρχου μόλις άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Σερασκιέρη. Στο 55’ ο Ανδρίτσος βρέθηκε μόνος μέσα στην μεγάλη περιοχή, το δεξί ψηλοκρεμαστό σουτ κατέληξε άουτ. Στο 58’ φάουλ του Αργυρόπουλου η μπάλα άουτ. Στο  65’ ο Έξαρχος με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια  με την μπάλα να καταλήγει στον σκόρερ μετά το σουτ που επιχείρησε ο Σερασκιέρης και απέκρουσε προσωρινά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Στο 68’  και στο 71’ ο Έξαρχος σπατάλησε δύο πολύ καλές   ευκαιρίες, καθώς δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τις φάσεις .  Στο 73’ ο Αργυρόπουλος έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν ο Έξαρχος τον έβγαλε μόνο του προ του Μπουκουβάλα, με τον πρώτο σκόρερ του Μέγα να μην σημαδεύει σωστά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπουκουβάλα. Στο 75’ ο Μαμουτόπουλος με ωραία κεφαλιά έβαλε τίτλους τέλους στο παιχνίδι, όταν με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κερμανίδη διαμορφώνοντας τον τελικό δείκτη του σκορ σε 2-1.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ο Φίλιππος Μελίκης πέτυχε σήμερα μία σπουδαία νίκη απέναντι σε μία ομάδα με υψηλούς στόχους και πολλαπλάσιο μπάτζετ, μια νίκη ουσίας και ψυχολογίας από αυτές που αλλάζουν τις περισσότερες φορές την πορεία μιας ομάδας. Αντίθετα ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας δεν πήρε τίποτε από το σημερινό παιχνίδι παρότι δημιούργησε πολλές ευκαιρίες με τους επιθετικούς του όμως τις περισσότερες φορές να μην βρίσκουν στόχο, ενώ είχε σωστές αντιδράσεις και ο νεαρός τερματοφύλακας των γηπεδούχων Μπουκουβάλας. Επόμενο παιχνίδι για τον Φίλιππο η εκτός έδρας αναμέτρηση με το Ροδοχώρι, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας σε ένα παιχνίδι που θέλει την νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες του για είσοδο στα play-off.

Διαιτητής ο κος Κελεσίδης με βοηθούς τους κ.κ Μπέκα και Ζαχαριάδη

Φίλιππος Μελίκης

Μπουκουβάλας, Μελιόπουλος, Βασιλείου, Παρσόπουλος, Θυμιόπουλος(74’ Βενιόπουλος) , Τσιλίκας, Καρατάσιος, Μαμουτόπουλος(90’ Λαζόπουλος) , Κακαγιάννης, Πατατούκας(90+5’ Τεγούσης) , Λαναράς(50’ Ανδρίτσος) .

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας

Κερμανίδης, Συμπεθέρης, Αργυρίου(72’ Αργυρίου) , Τουλουμτζής, Τζάνι, Niogana, Φωτόπουλος(60’ Τριανταφυλλόπουλος) , Σερασκιέρης, Αργυρόπουλος, Έξαρχος, Συμεωνίδης(77’ Τσακαλίδης).

ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 1 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 2 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 3 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 4 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 5 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 6 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 7 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 8 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 9 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 10 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 11 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 12 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 13 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 14 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 15 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 16 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 17 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 18 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 19 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 20 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 21 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 22 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 23 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 24 ΜΕΛ Μ ΑΛ ΑΓ ΜΑΡ 25

Προηγούμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Θύελλα Σταυρού 4-0. Αν έχεις “Γκόγκιτς” διάβαινε! – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΜακροχώρι – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 1-2. Πέρασε από μια δύσκολη έδρα ο Αστέρας – Βίντεο – Φώτο