Φίλιππος Μελίκης – ΦΑΣ Νάουσα 1-2 . Νίκησε και έμεινε μόνη στην δεύτερη θέση – Βίντεο – Φώτο

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα του ΦΑΣ Νάουσα επί του Φιλίππου Μελίκης με 2-1 μέσα στην έδρα του δεύτερου, πετυχαίνοντας να αποδράσει νικηφόρα από μια δύσκολη έδρα χωρίς όμως να θέλξει με την απόδοση της,   παραμένοντας μόνη στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την απρόσμενη εντός έδρας ισοπαλία του ΠΑΟΚ με το Μακροχώρι.

Ο προπονητής των γηπεδούχων Γιώργος Ντάμτσιος ξεκίνησε το σημερινό παιχνίδι του Φίλιππου επιλέγοντας το 3-5-2 γυρίζοντας τον Αντώνη Πιτσάβα σαν τρίτο σέντερ μπακ για να αντιμετωπίσει τον έμπειρο και δυνατό στο ψιλό παιχνίδι Καραγιάννη. Το σύστημα αυτό δούλεψε καλά στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού με την Νάουσα να έχει σαν πιο σημαντική στιγμή το δοκάρι του Καραγιάννη στο 11’ μετά από μεταβίβαση του Λαμπριανιδη, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να απειλήσει στο 21’ και στο 30’ σπαταλώντας τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν . Αντίθετα ο Φίλιππος Μελίκης που ξεκίνησε φουριόζος το σημερινό παιχνίδι έχοντας σουτ στο δοκάρι με τον Ρομάριο στο πρώτο λεπτό, ο οποίος έκανε κούρσα από τα αριστερά και με δεξί πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Νομικού. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία για τον Φίλιππο έγινε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαμπριανιδη η μπάλα έφτασε στον Τσιουμτσιούδα, ο οποίος έκανε κούρσα βγάζοντας άλλους τρεις  ποδοσφαιριστές της Μελίκης με έναν της Νάουσας. Στη συνέχεια ο Τσιουμτσιούδας πάσαρε  δεξιά στον Κακαγιάννη, ο οποίος έκανε κακή επιλογή σεντράροντας αδύναμα στην αγκαλιά του Νομικού, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία να βάλει σε θέση οδηγού τον Φίλιππο, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Σκορ ημιχρόνου 0-0

Η επανάληψη ξεκίνησε με ένα γρήγορο γκολ  του Λαμπριανιδη στο 52’ όταν  μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή η μπάλα έφτασε στον σκόρερ που με αριστερό σουτ άνοιξε τον δείκτη του σκορ για τους φιλοξενούμενους. Μετά το 0-1 ο Γιώργος Ντάμτσιος γύρισε σε 4-2-3-1 προώθησε τον Αντώνη Πιτσάβα στα φορ, αλλά τελικά η Νάουσα με στημένο μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Περηφανόπουλο στο 66’ έκανε  το 0-2 (άλλο ένα γκολ που δέχεται από στημένο ο Φίλιππος). Από  το σημείο αυτό και μετά ο ΦΑΣ δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες να αυξήσει τον δείκτη του σκορ με πιο σημαντική αυτή του Γιαμαλίδη στο 88’, που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τσιώμου. Στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι δεν δημιούργησαν κάποια σημαντική ευκαιρία, ενώ στο 90’ ο Αντώνης Πιτσάβας με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δεξί γαμα του Νομικού κάνοντας το 1-2 για την Μελίκη σκορ με το οποίο τελείωσε το σημερινό παιχνίδι.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η Νάουσα κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι, κυρίως με την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου μια και στο πρώτο μισό του παιχνιδιού το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, χωρίς όμως να ικανοποιήσει ιδιαίτερα κάνοντας όπως συνηθίζουμε να λέμε μια επαγγελματική νίκη. Από την άλλη ο Φίλιππος Μελίκης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του πρώτου μέρους, μετά το πρώτο γκολ δεν έβγαλε αντίδραση, ενώ το γκολ που τον ξαναέβαλε στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 90’, λίγο πριν το τελικό σφύριγμα της λήξης. Εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι ο διαιτητής κράτησε μόνο δύο λεπτά καθυστέρηση, γεγονός που προκάλεσε την έκρηξη των γηπεδούχων, καθώς στο σημερινό παιχνίδι έγιναν οκτώ αλλαγές και όλοι περίμεναν να κρατήσει τουλάχιστον δύο λεπτά επιπλέον.

Διαιτητής ο κος Παυλίδης με βοηθούς τους κ.κ Τσιουγγάρη , Μπακάλη.

Φίλιππος Μελίκης

Τσιώμος, Τραούδας(79’ Περπερίδης) , Ντόβας(52’ Παράσχος) , Τεγούσης, Μάρκου(35’ Κίτσα) , Μαμουτόπουλος, Κακαγιάννης, Πιτσάβας, Λουμάνι, Τσιουμτσιούδας(60’ Τσιλίκας) , Παρσόπουλος.

ΦΑΣ Νάουσα

Νομικός, Παπακωνσταντίνου62’ Γατουρτζίδης) , Περηφανόπουλος, Δασκαλάκης, Παντζαρτζίδης(68’ Γιαμαλίδης) , Αθανασιάδης, Λαμπριανίδης, Λαφάρας, Νύρλος74’ Βασιλειάδης) , Τόσιος(46’ Κερμανίδης) , Καραγιάννης.

MEL NAOY 1 MEL NAOY 2 MEL NAOY 3 MEL NAOY 4 MEL NAOY 5 MEL NAOY 6 MEL NAOY 7 MEL NAOY 8 MEL NAOY 9 MEL NAOY 10 MEL NAOY 11 MEL NAOY 12 MEL NAOY 13 MEL NAOY 14 MEL NAOY 15 MEL NAOY 16 MEL NAOY 17 MEL NAOY 18

Προηγούμενο άρθροΑγροτικός Αστέρας Πλατέος – Εθνικός Κλειδίου 3-1. Επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΑλεξάνδρεια: Λαμπερή κοπή πίτας του Αστέρα Αλεξάνδρειας με guest τον μεγάλο Λάκη Παπαϊωάννου! – βίντεο – φωτό