Φίλιππος Μελίκης – ΦΑΣ Νάουσα 0 – 2. Κέρδισε και παραμένει στο κόλπο – Βίντεο- Φώτο

Με δύο γκολ του Κώστα Ντέλλα που φέτος διανύει την πιο παραγωγική χρονιά της καριέρας του,  ο ΦΑΣ Νάουσα κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη επί του ψυχωμένου Φίλιππου Μελίκης με 0-2,  παραμένοντας στο κόλπο του πρωταθλήματος με την προϋπόθεση βέβαια  ότι θα επικρατήσει στο εντός έδρας ντέρμπι του επόμενου Σαββάτου,  με τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

Ρεπορτάζ: Στέλιος Νίκας

Στα του παιχνιδιού τώρα ο ΦΑΣ ξεκίνησε καλύτερα το σημερινό παιχνίδι,  με την πρώτη ευκαιρία να καταγράφεται στο 8’,  όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λαζόπουλος  στην προσπάθεια του να διώξει, έπιασε ανάποδη κεφαλιά με τον Μπουκουβάλα να αντιδρά σωστά και να διώχνει πλάγια. Ένα λεπτό αργότερα η απάντηση από τον Λαζόπουλο με το σουτ που επιχείρησε από δεξιά η μπάλα  λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα  των φιλοξενούμενων.

Στο 18’ ο Ντέλλας εκτέλεσε πέναλτι ο Μπουκουβάλας με το πόδι απέκρουσε, ο Καρατάσιος δεν μπόρεσε να απομακρύνει, η μπάλα κατέληξε στον σκόρερ που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να δώσει την πρωτοπορία στην ομάδα του ΦΑΣ. Να σημειωθεί ότι το πέναλτι κέρδισε ο Κερμανίδης που ανατράπηκε  από τον Κακαγιάννη. Στο 23’ ο Πατατούκας σε σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό  κάθετο δοκάρι του Βόλτση.

Στο 28’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δεύτερο πέναλτι,  όταν μετά από σέντρα του Νύρλα ο Ντέλλας έπιασε κεφαλιά,  η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καρατάσιου και ο διαιτητής Μελτζανίδης  έδειξε για δεύτερη φορά την άσπρη βούλα και κίτρινη κάρτα στον Καρατάσιο . Την εκτέλεση ανέλαβε πάλι ο Ντέλλας, αλλά ο Γιώργος Μπουκουβάλας για δεύτερη φόρα απέκρουσε την μπάλα πέφτοντας στη δεξιά του γωνία αναγκάζοντας τον Ντέλλα  να του δώσει συγχαρητήρια, αναγνωρίζοντας τα σωστά αντανακλαστικά του νεαρού τερματοφύλακα.

Σκορ ημιχρόνου 0-1

Στην επανάληψη η πρώτη καλή φάση δημιουργήθηκε από τους γηπεδούχους στο 60’ με τον Λαζόπουλο να εκτελεί φάουλ από δεξιά η μπάλα να περνάει πάνω από πολλά κεφάλια και να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βόλτση,  ενώ στην επαναφορά ο Τεγούσης  έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βόλτση. Στο 64’ ο Ντέλλας εκμεταλλεύτηκε την κάθετη από τον Κερμανίδη  μπήκε από αριστερά και με δεξί σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από το σώμα του Μπουκουβάλα,  διαμορφώνοντας τον δείκτη του σκορ σε 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

Ένα λεπτό αργότερα σουτ του Λαζόπουλου η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βόλτση.  Στο 68’ σουτ του Ντέλλα από αριστερά η μπάλα δεν βρίσκει στόχο , ενώ 8’ πριν την λήξη ο ίδιος ποδοσφαιριστής με δεξί πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπουκουβάλα. Η τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού δημιουργήθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο  Λούρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, με τον διαιτητή λίγο μετά να σφυρίζει τη λήξη του παιχνιδιού,  που βρήκε νικήτρια την ομάδα του ΦΑΣ  Νάουσα με 0-2.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η ομάδα του Δημήτρη Χριστοφορίδη κέρδισε δίκαια  το σημερινό παιχνίδι παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους φιλοξενούμενους, καθώς στις λιγοστές φάσεις που δημιούργησαν δεν ευτυχήσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί η ελπιδοφόρα εμφάνιση του νεαρού τερματοφύλακα των γηπεδούχων Γεωργίου Μπουκουβάλα που απέκρουσε τα δύο πέναλτι του Κώστα Ντέλλα και γενικά είχε καλές αντιδράσεις καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Επόμενο παιχνίδι για τον ΦΑΣ το εντός έδρας ντέρμπι με τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας,  ενώ ο Φίλιππος Μελίκης θα μεταβεί στον Τριπόταμο,  για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Αστέρα.

Πολύ καλή η διαιτησία του κου Μελτζανίδη, με βοηθούς τους κ.κ Μπέκα Χαλατζιούκα.

Συνθέσεις

Φίλιππος Μελίκης

Μπουκουβάλας, Θυμιόπουλος, Κακαγιάννης, Μελιόπουλος, Καρατάσιος, Παρσόπουλος, Τεγούσης, Μπατσίλας, Λαζόπουλος, Πατατούκας, Μανωλόπουλος.

ΦΑΣ Νάουσα

Βόλτσης, Λίτος, Σαρακατσιάνος, Αργυρίου(80’ Κωστογλίδης), Κερμανίδης(75’ Γατουρτζίδης), Περηφανόπουλος, Μπιγκάνος(60’ Λούρης), Παντζαρτζίδης(62’ Σοφιανίδης), Ντέλλας, Νύρλας, Μαντώς.

Φωτογραφίες:

MEL NAOY 1 MEL NAOY 2 MEL NAOY 3 MEL NAOY 4 MEL NAOY 5 MEL NAOY 6 MEL NAOY 7 MEL NAOY 8 MEL NAOY 9 MEL NAOY 10 MEL NAOY 11 MEL NAOY 12 MEL NAOY 13 MEL NAOY 14 MEL NAOY 15 MEL NAOY 16 MEL NAOY 17 MEL NAOY 18 MEL NAOY 19 MEL NAOY 20 MEL NAOY 21 MEL NAOY 22 MEL NAOY 23 MEL NAOY 24 MEL NAOY 25 MEL NAOY 26 MEL NAOY 27 MEL NAOY 28 MEL NAOY 29 MEL NAOY 30 MEL NAOY 31

Προηγούμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΑΕ Χαρίεσσας 1-0. Δεν σταματάει πουθενά ο δικέφαλος. – βίντεο – φωτο
Επόμενο άρθροΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ: Μ. Πρεβολαράκη στο ΑΠΕ-ΜΠΕ: «Εύχομαι να κατακτήσω μετάλλιο στο Τόκιο»