Φίλιππος Μελίκης – Εθνικός Κλειδίου 2 – 0. Πανηγυρίζουν από σήμερα την άνοδο οι Μελικιώτες. – βίντεο – δηλώσεις προπονητών

Πραγματοποιώντας ακόμη μία μεστή εμφάνιση, ο πρωτοπόρος Φίλιππος Μελίκης επιβλήθηκε δίκαια στο ντέρμπι του Εθνικού Κλειδίου με 2-0 εξασφαλίζοντας και τυπικά την άνοδο στην Α1 κατηγορία.

Βασίλης Σιμόπουλος

Το παιχνίδι ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο όπου και έπνεε δυνατός αέρας, με την ομάδα της Μελίκης να διαμαρτύρεται έντονα στο 17΄ για πέναλτι που αρνήθηκε ο διαιτητής Καραντώνης, έπειτα από μαρκάρισμα του Αθανασιάδη πάνω στον Μαμουτόπουλο.

Στο 44΄ ο Πιτσάβας έχασε την καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, όταν από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη το Κλειδί προσπάθησε να πιέσει για το γκολ, χωρίς όμως να κάνει τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 50΄ επικίνδυνο γύρισμα του Λέκκα δεν πρόλαβε ο Σωτηράκης. Στο 55΄ ο Πλέσκας κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Παπαδόπουλο.

Μετά το 60΄ η Μελίκη ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και ζήτησε με πιο πολύ πάθος τη νίκη. Άλλες δύο ευκαιρίες έχασε ο Πιτσάβας στο 58΄ με κεφαλιά που μπλόκαρε ο Βασιλείου και στο 60΄με δυνατό σουτ που πέρασε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Εθνικού.

Στο 73΄ ο Φίλιππος άνοιξε το σκορ. Από ψηλοκρεμαστή σέντρα-φάουλ του Τεγούση, ο Μαμουτόπουλος με εξαιρετικό απευθείας πλασέ έγραψε το 1-0.

Στο 77΄ ο δραστήριος Μαμουτόπουλος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο 80΄ ο Φίλιππος εδραίωσε τη νίκη του σημειώνοντας το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Τεγούσης εκτέλεσε καλοτραβηγμένο φάουλ από αριστερά και ο Ταμπουράς άθελά του με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

MEL KLID 42Τέλος στο 89΄, ο Εθνικός έχασε την καλύτερη ευκαιρία του να μειώσει, όμως την κοντινή κεφαλιά του Αθανασιάδη μπλόκαρε ο Χαρίσης.

Τη λήξη του αγώνα ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από παίκτες και φιλάθλους του Φίλιππου, ενώ η διοίκηση της ομάδας της Μελίκης αφιέρωσε τη σημερινή νίκη-άνοδο στη μνήμη του προπονητή Σάββα Αβετίδη.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Καραντώνης, με βοηθούς τους κκ. Χριστοδούλου και Ιασωνίδη.

Φίλιππος Μελίκης: Χαρίσης, Παπαδόπουλος, Μελιόπουλος, Ντόβας, Μαμουτόπουλος, Τσαντεκίδης (88΄ , Ανδρίτσος, Τσιανόπουλος, Κατσιγιαννόπουλος , Τεγούσης, Πιτσάβας.

Εθνικός Κλειδίου: Βασιλείου, Αθανασιάδης Ι, Παρασχόπουλος , Καλυβιώτης, Αθανασιάδης Η, Σερμπίνης, Σωτηράκης, Λουκάς, Λέκκας, Αναδολού, Πλέσκας.