Φίλιππος Μελίκης – Αστέρας Τριποτάμου 2-5. Νίκη “κλειδί’ για τον τίτλο – βίντεο – φωτο

Επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά, ο Αστέρας Τριποτάμου πήρε το εκτός έδρας τρίποντο στη Μελίκη απέναντι στον διάφορο βαθμολογικά Φίλιππο με το ευρύ 5-2.

Περιγραφή – ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Γκιώνης

Αυτό όμως ίσως που δεν υπολόγιζαν οι κυανόλευκοι, είναι η κομβικής αξίας αποψινή τους νίκη, μιας και την ίδια ώρα η συνδιεκδικήτρια του πρωταθλήματος Νίκη Αγκαθιάς άφηνε δύο υπερπολύτιμους βαθμούς με την ισοπαλία της στην Αγία Μαρίνα. Όπερ σημαίνει πως ο Αστέρας πέρασε ένα βαθμό μπροστά δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των πλέι οφ, με τη Νίκη να έχει ρεπό την επόμενη αγωνιστική και τα δεδομένα να συγκλίνουν πως η μεταξύ τους διαφορά μπορεί να ανοίξει στους 4 βαθμούς. Ταυτόχρονα, με βάση τα παραπάνω και εφόσον την επόμενη αγωνιστική κυλήσουν όλα σύμφωνα με τη λογική (εντός έδρας νίκη του Τριποτάμου με Αγία Μαρίνα), το ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής (Αγκαθιά-Τριπόταμος) θα αποτελέσει ματς διαδικαστικού χαρακτήρα.

Το μόνο δυσοίωνο στοιχείο πριν το αποψινό ματς της Μελίκης ήταν ο σφοδρός αέρας που έπνεε, γεγονός όμως που ξεπέρασαν και με το παραπάνω οι παίκτες των δύο ομάδων που αγωνίστηκαν, προσφέροντας στο φίλαθλο κόσμο ένα χορταστικό 90λεπτο με πολλά γκολ και φάσεις εκατέρωθεν. Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι του Τάσου Χουρσουζίδη μετά το πρώτο 20λεπτο, πάτησαν γκάζι καθαρίζοντας τη νίκη ήδη από το ημίχρονο. Αξιέπαινη και η προσπάθεια των γηπεδούχων του Γρηγόρη Ηλιάδη, που παρά τα όσα προβλήματα ελλείψεων του ρόστερ απέδωσαν ελεύθερο και παραγωγικό ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητα. Το σκορ άνοιξε για τον Φίλιππο στο 15΄ ο Αντώνης Παρσόπουλος με το πιο εντυπωσιακό γκολ της συνάντησης, σκοράροντας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Άμεση ήταν η αντίδραση του Αστέρα που με δράστη τον Αχαλινόπουλο γύρισε το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά, (26΄ και 30΄). Από εκεί και μετά ανέλαβε ο Αντώνης Γιόνδης, που με προσωπικό χατ τρικ ((36΄, 40΄, 56΄) έδωσε ουσιαστικά τέλος στο ματς. Ενδιάμεσα, στο 53΄ σκόραρε με πέναλτι ο Μάριος Αργυρόπουλος για τον Φίλιππο.

Τελικό 2-5.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Μελτζανίδη, όπως και το έργο των βοηθών κ.κ. Βαλκάνου και Ζουρνατζίδη.

Φίλιππος Μελίκης (Ηλιάδης): Πάνου, Θυμιόπουλος Ν., Ηλιάδης, Τσιφλίδης, Θυμιόπουλος Δ., Παρσόπουλος (90΄ Μαμουτόπουλος Σ.), Μπουκουβάλας (63΄ Μανωλόπουλος), Παπουλίδης, Γκρεστ, Καραγιάννης (90΄ Καρατενίζης), Αργυρόπουλος Μ.

Αστέρας Τριποτάμου (Χουρσουζίδης): Κύρου, Μπαλάφας, Μπέσας (67΄ Μπρέγκου), Γκιντίδης, Παπαδόπουλος, Κόλα, Τούφας, Αχαλινόπουλος (54΄ Μπουλάρι), Μετάι (54΄ Μανώλης), Σαλπιγκίδης (25΄ Γιόνδης), Βασιλείου (54΄ Σκαθαρούδης).

Δείτε τον αγώνα όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το emvolos.gr στο βίντεο:

DSC 6785 DSC 6786 DSC 6789 DSC 6790 DSC 6791 DSC 6792 DSC 6793 DSC 6794 DSC 6795 DSC 6796 DSC 6797 DSC 6798 DSC 6799 DSC 6800 DSC 6801 DSC 6802 DSC 6803 DSC 6804 DSC 6805 DSC 6806 DSC 6807 DSC 6808

Προηγούμενο άρθροΚατανομή κατά νομό στην Κεντρική Μακεδονία των 2326 νέων κρουσμάτων κορονοϊού
Επόμενο άρθρο“Βόμβα” στην ποδοσφαιρική Ημαθία! Ένσταση της Νίκης Αγκαθιάς για το ματς με Αγία Μαρίνα