Φίλιππος Μελίκης- ΑΕ Ποντίων Βέροιας 2 – 1. Νίκη παραμονής για τον Φίλιππο – Βίντεο – Φώτο

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα ο Φίλιππος Μελίκης ο οποίος επιβλήθηκε της  ΑΕ Ποντίων Βέροιας με 2-1  και για πρώτη φορά στην φετινή κούρσα βρέθηκε στην 10η θέση του πίνακα της βαθμολογίας, εκτός ζώνης play-out.

Ο Φίλιππος στο σημερινό παιχνίδι ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και δίκαια  επιβλήθηκε της αντιπάλου του, ενώ θα μπορούσε να σημειώσει και άλλα τέρματα αν οι επιθετικοί του και κυρίως ο Μανωλόπουλος  ήταν πιο εύστοχοι στην τελική τους  προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ στο 4με τον Παρσόπουλο  ο οποίος με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Αλαμπουρινό  και διαμόρφωσε τον δείκτη του σκορ σε 1-0 για τον Φίλιππο. Σημαντικές ευκαιρίες έχασε στο 40’ και στο 41’ ο Μανωλόπουλος όταν μόνος προ του Αλαμπουρινού δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Σκορ ημιχρόνου 1-0

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου  μπήκε δυνατά και αποφασιστικά για να πετύχει ένα ακόμα τέρμα με το οποίο θα κλείδωνε τη νίκη  το οποίο  πέτυχε τελικά  στο 73’ με τον Καρατάσιο,   όταν μετα από εκτέλεση κόρνερ ο ίδιος έπιασε κεφαλιά η μπάλα κατέληξε στον Βασιλείου και στην συνέχεια  στον σκόρερ που με γυριστό σουτ διαμόρφωσε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Άλλες σημαντικές στιγμές της επανάληψης  στο 78’ όταν το  δυνατό σουτ του Τερζή αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδώρου.

Στο 89’ η τελευταία καλή στιγμή για τον Φίλιππο όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Καρατάσιος μέσα από το ύψος της μικρής περιοχής  έπιασε κεφαλιά,  η μπάλα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των Πόντιων Βέροιας . Στο 3’ των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι μείωσαν  με τον Γκουτζιλίκα  όταν δέχθηκε την μπάλα από τον Μωυσίδη Ι.  και με αριστερό σουτ μέσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής κατάφερε να νικήσει τον Θεοδώρου και να διαμορφώσει τον τελικό δείκτη του σκορ σε 2-1. Επόμενο παιχνίδι για τον Φίλιππο η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη Παλαιοχωρίου, ενώ οι Πόντιοι Βέροιας  υποδέχονται τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

Διαιτητής ο κος Καραγκιζόπουλος με βοηθούς τους κ.κ Αργυρίου,  Χαλατζιούκα.

Φίλιππος Μελίκης

Θεοδώρου, Βασιλείου,  Θυμιόπουλος,  Τσιλίκας, Παρσόπουλος,  Πατατούκας (75’ Βενιόπουλος),  Μανωλόπουλος,  Λαζόπουλος, Λαναράς (62’ Ανδρίτσος), Καρατάσιος,  Κακαγιάννης

ΑΕ Ποντίων Βέροιας

Αλαμπουρινός,  Σακελαρίου, Κιατικίδης (60’ Παπαγεωργόπουλος), Πουλιόπουλος,  Γιαννόπουλος, Μωυσίδης Ι.,  Τερζής  Χανιώτης, Μωυσίδης Ν., Χατζηαντωνίου, Γκουτζιλίκας.

MEL PONT 1 MEL PONT 2 MEL PONT 3 MEL PONT 4 MEL PONT 5 MEL PONT 6 MEL PONT 7 MEL PONT 8 MEL PONT 9 MEL PONT 10 MEL PONT 11 MEL PONT 12 MEL PONT 13 MEL PONT 14 MEL PONT 15 MEL PONT 16 MEL PONT 17 MEL PONT 18 MEL PONT 19 MEL PONT 20 MEL PONT 21 MEL PONT 22 MEL PONT 23 MEL PONT 24 MEL PONT 25

Προηγούμενο άρθροΘύελλα Σταυρού – Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας 0-2. Καθάρισε με την ποιότητά του στην επανάληψη. – βίντεο – φωτο
Επόμενο άρθροΠλατύ Αστερούπολη: Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συλλόγου – Βίντεο- Φώτο