Φίλιππος Αλεξάνδρειας – ΑΠΕ Λαγκαδά 2-3, με σασπένς και ανατροπές! Μπορούσε κάτι να πάρει ο Φίλιππος. – βίντεο-φωτο

Σε ένα ματς διαφήμιση για το ποδόσφαιρο της Γ Εθνικής, η ΑΠΕ Λαγκαδά χτυπώντας στα πιο καίρια σημεία του παιχνιδιού, απέδρασε με το πολύτιμο διπλό από το ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, επικρατώντας του Φίλιππου με σκορ 3-2.

Ήταν ένα ματς με ένταση, αγωνία και δύο ανατροπές του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν παίρνοντας το προβάδισμα, με αντεπίθεση διαρκείας ο Φίλιππος ανέτρεψε το σκορ γυρίζοντάς το σε 2-1, με το Λαγκαδά να ισοφαρίζει σε 2-2 και το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση προσπαθώντας να πάρουν το παιχνίδι. Όμως σε μία οργανωμένη αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες της ΑΠΕΛ κατάφεραν να σκοράρουν πετυχαίνοντας μία ακόμη ανατροπή του σκορ και να πάρουν τη σημαντική νίκη.

Στο 13΄ ο Αθανασιάδης πέρασε ωραία μπαλιά στον Χιντασέλι που προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα τον Καρακούτση, ανοίγοντας το σκορ για την ΑΠΕ Λαγκαδά.

Στο 23΄ ο διαιτητής Δημητριάδης απέβαλλε από τον πάγκο με δύο διαδοχικές κίτρινες τον Μπενίσκο για διαμαρτυρία.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (24΄) ο Αργυρίου με φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια, αιφνιδίασε τον Ράντζα και ισοφάρισε.

Στο 27΄ ο Φίλιππος γυρίζει το παιχνίδι, με τον Μυλωνά να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση στην άμυνα της ΑΠΕΛ και από κοντά να σημειώνει το 2-1.

Στο 33΄ αβίαστο λάθος του Κωτσιόπουλου, ο Ταχματζίδης κλέβει και πασάρει στον Αθανασιάδη που έξω από την περιοχή κεραυνοβολεί τον Καρακούτση και σημειώνει το 2-2.

Alexandria Lagadas 16Στην επανάληψη και με τη σκοπιμότητα του αποτελέσματος, οι δύο ομάδες φάνηκαν πιο προσεκτικές ανασταλτικά. Ο Φίλιππος διατήρησε την υπεροχή, με την ΑΠΕΛ όμως να είναι πάντα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Φαινόταν ότι όποιος πετύχαινε το γκολ θα έπαιρνε και το σημαντικό τρίποντο. Ο Νίκος Αναστασόπουλος στα τελευταία είκοσι λεπτά πέρασε τον υψηλόσωμο Πέικο προσπαθώντας να χτυπήσει στο ψηλό παιχνίδι, όμως σε μία ακόμη ξαφνική αντεπίθεση ο Λαγκαδάς κατάφερε να σκοράρει για τρίτη φορά.

Στο 82΄ο Ζανάκης μπήκε απ τα αριστερά και πλάσαρε ψύχραιμα τον Καρακούτση, γράφοντας το τελικό 2-3.

Συμπερασματικά, ήταν ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες. Ίσως το δικαιότερο αποτέλεσμα να ήταν η ισοπαλία, αφού όπως φάνηκε, η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες σε μία κρίσιμη φάση προς το τέλος.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Δημητριάδης, με βοηθούς τους κκ. Χριστάκογλου και Μαλανδρή, άπαντες της Ένωσης Χαλκιδικής.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Φίλιππος Αλεξάνδρειας: Καρακούτσης, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Σκλιοπίδης, Αργυρίου, Δημητρουλόπουλος, Καρατζάογλου, Αβραμόπουλος, Σκοπελίτης, Μυλωνάς, Τάχος.

ΑΠΕ Λαγκαδά: Ράντζα, Μουχάλης, Τριανταφυλλίδης, Μπάρμπας, Καραμανλής, Στεφανίδης, Ταχματζίδης, Έππας, Χιντασέλι, Αθανασιάδης, Κοντέων.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα – γκολ του αγώνα στο βίντεο:

Φώτο:

Alexandria Lagadas 1Alexandria Lagadas 2Alexandria Lagadas 3Alexandria Lagadas 4Alexandria Lagadas 5Alexandria Lagadas 6Alexandria Lagadas 7Alexandria Lagadas 8Alexandria Lagadas 9Alexandria Lagadas 10Alexandria Lagadas 11Alexandria Lagadas 12Alexandria Lagadas 13Alexandria Lagadas 14Alexandria Lagadas 15Alexandria Lagadas 16Alexandria Lagadas 17Alexandria Lagadas 18Alexandria Lagadas 19Alexandria Lagadas 20Alexandria Lagadas 21Alexandria Lagadas 22Alexandria Lagadas 23Alexandria Lagadas 24Alexandria Lagadas 25Alexandria Lagadas 26Alexandria Lagadas 27Alexandria Lagadas 28Alexandria Lagadas 29Alexandria Lagadas 30Alexandria Lagadas 31Alexandria Lagadas 32Alexandria Lagadas 33Alexandria Lagadas 34Alexandria Lagadas 35Alexandria Lagadas 36Alexandria Lagadas 37

Προηγούμενο άρθροΑ1 ΕΠΣ Ημαθίας (12η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΆρης Παλαιοχωρίου-Ατρόμητος Διαβατού 1-0. Με πολύ άγχος ο Άρης, είχε όμως τον “Άγγελό” του..(Κούκλας)! – βίντεο-φωτο