Φίλιππος Αλεξάνδρειας – ΑΕ Καρίτσας 0-1. Οδυνηρή ήττα για τον Φίλιππο. – φωτο – βίντεο-δηλώσεις προπονητών

Το χειρότερο δυνατό αποτέλεσμα για την προσπάθεια σωτηρίας του ήταν η σημερινή ήττα του Φίλιππου Αλεξάνδρειας εντός έδρας, από τη μαχητική ομάδα της ΑΕ Καρίτσας.

Ρεπορτάζ : Βασίλης Σιμόπουλος

Μία ήττα στον πιο κομβικό έως τώρα αγώνα της ομάδας του Απόστολου Πάππα, που μαστίζεται επιπλέον από χίλια μύρια αγωνιστικά προβλήματα. Πράγματι στο σημερινό κρίσιμο ματς, η άποστολή της ομάδας της Αλεξάνδρειας απαρτιζόταν από 12 μόνο ποδοσφαιριστές! Η τύχη μάλιστα της γύρισε την πλάτη για μια ακόμη φορά. Μόλις στο 7΄ τραυματίστηκε ο Αλμύρας και αντικατστάθηκε από το νεαρό Τριανταφυλλόπουλο, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν χωρίς άλλη αλλαγή τον αγώνα, φανερά καταπονημένοι ιδιαίτερα στην επανάληψη.

Έπειτα από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες είχαν από μία μεγάλη ευκαιρία για γκολ, στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι του Μιχάλη Ζιώγα φάνηκαν ανώτεροι και σίγουρα πιο φρέσκιοι σαν ομάδα. Δημιούργησαν τρεις ακόμη καλές φάσεις για γκολ, το οποίο τελικά προήλθε από ένα λάθος στο χώρο του κέντρου. Ο δραστήριος Μαυρίδης επωφελήθηκε προχωρώντας ανενόχλητος και φάτσα με τον Κούζα πλάσαρε  δυνατά, ο γκολκίπερ του Φίλιππου απόκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Ταρασιάδης σε κενό τέρμα έγραψε το 0-1.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να πιέσουν στα επόμενα λεπτά ήταν εμφανή πάνω τους τα σημάδια της κούρασης, καθώς και το αδιέξοδο λύσεων από τον πάγκο και έτσι φυσιολογικά ήρθε αυτό το 0-1. Νίκη η οποία ανεβάζει την ομάδα της Καρίτσας τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, στη μεγάλη προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία της. Αντίθετα συναισθήματα και εντυπώσεις για τον Φίλιππο των πολλών προβλημάτων, που την Τετάρτη καλείται σε μία πολλή δύσκολη έξοδο να πάρει βαθμό ή βαθμούς στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα, παίζοντας ένα από τα τελευταία χαρτιά χαρτιά του για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Διαιτητής ο κ. Δραγάτης με βοηθούς τους κκ. Πασσαλή και Κώστογλου, άπαντες του συνδέσμου Χαλκιδικής.

Φίλιππος Αλεξάνδρειας: Κούζας, Δημητρίου, Σκοπελίτης, Κούμπουλα, Πέικος, Πιπιλιάρης, Αβραμόπουλος, Σκλιοπίδης, Κιβρακίδης, Ταλαίπωρος, Αλμύρας (7΄ Τριανταφυλλόπουλος).

ΑΕ Καρίτσας: Βασιλειάδης, Δαλαμήτρας, Γούτσιος, Μπουτογιάννης, Κωτσιόπουλος, Τροΐρης, Τσιώμης (89΄ Μήτρακας), Νταντίνης (68΄ Τασίδης), Κωστόπουλος (60΄ Ταρασιάδης), Κυπαρίσσης, Μαυρίδης (90΄ Λιάγκας).

Δείτε στιγμιότυπα  – γκολ του αγώνα στο βίντεο:

Δείτε δηλώσεις στο βίντεο:

ALEXKARITSA 1ALEXKARITSA 2ALEXKARITSA 3ALEXKARITSA 4ALEXKARITSA 5ALEXKARITSA 6ALEXKARITSA 7ALEXKARITSA 8ALEXKARITSA 9ALEXKARITSA 10ALEXKARITSA 11ALEXKARITSA 12ALEXKARITSA 13ALEXKARITSA 14ALEXKARITSA 15ALEXKARITSA 16ALEXKARITSA 17ALEXKARITSA 18ALEXKARITSA 19ALEXKARITSA 20ALEXKARITSA 21ALEXKARITSA 22ALEXKARITSA 23ALEXKARITSA 24ALEXKARITSA 25

Προηγούμενο άρθροΑ2 ΕΠΣΗ-1ος Όμιλος (10η αγων.): Αποτελέσματα – βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΕθνικός Κλειδίου – Ολυμπιακός Λουτρού 3-0. Εύκολη επικράτηση του Εθνικού. Βυθίζεται ο Λουτρός..- βίντεο – φωτό