ΦΑΣ Νάουσα – Νίκη Αγκαθιάς 0-0. Φοβάται ο Γιάννης το θεριό… – βίντεο – φωτο

Με μια ακόμα ισοπαλία σε ντέρμπι κορυφής ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος της Α ΕΠΣ Ημαθίας, με τον ΦΑΣ Νάουσα και τη Νίκη Αγκαθιάς να μένουν στο λευκό 0-0. Ήταν συνολικά η πέμπτη ισοπαλία στα έξι ντέρμπι που έδωσαν μεταξύ τους οι τρεις διεκδικητές της κορυφής Τριπόταμος, Αγκαθιά και Νάουσα.

Περιγραφή – ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Στην τελική βαθμολογία ισοβάθμισαν στην πρώτη θέση Αστέρας Τριποτάμου και Νίκη Αγκαθιάς στους 44 βαθμούς, με τον πρώτο να υπερτερεί στο goal average (+53 έναντι +50). Η Νάουσα διατήρησε απόσταση πέντε βαθμών (48 β.) καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση, ενώ Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας (32 β.) και Φίλιππος Μελίκης (30 β.) είναι οι ομάδες της πρώτης πεντάδας που θα ριχτούν στη μάχη των play off.

Το αποψινό ντέρμπι στη Νάουσα ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε ήδη τρεις αξιόλογες φάσεις (δύο από τη Νάουσα και μία από την Αγκαθιά). Ο Βαρότσης στο 7΄, ο Ηλιάδης στο 8΄ και ο Ντέλας στο 10΄ δεν βρήκαν στόχο από πλεονεκτική θέση. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ένα δυνατό αγώνα ..σκάκι, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται ιδιαίτερα προσεκτικές ανασταλτικά, σε ένα ματς με πολλές δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Στο 39΄ ο Κωστογλίδης απέκρουσε επικίνδυνο σουτ του Παντζαρτζίδη. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Παντζαρτζίδης και ο Κωστογλίδης -που επιχειρούσε έξοδο- συγκρούστηκαν εκτός περιοχής, με τον διαιτητή να καταλογίζει επιθετικό φάουλ, τους γηπεδούχους όμως να διαμαρτύρονται έντονα ζητώντας φάουλ υπέρ της Νάουσας και αποβολή του γκολκίπερ της Αγκαθιάς. Η φάση έχει καταγραφεί από την κάμερά μας και σας την παραθέτουμε σε αργή κίνηση και μεγεθυμένη εικόνα, όπου μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματά σας.

Ημίχρονο 0-0.

Η επανάληψη άρχισε χωρίς αλλαγές για τους δύο μονομάχους, με την πρώτη αξιόλογη φάση να συμβαίνει στο δεκάλεπτο και να είναι και αυτή αμφισβητούμενη, με τους φιλοξενούμενους αυτή τη φορά να εκφράζουν παράπονα. Στο 55΄ το φάουλ του Γιαννουπλάκη έφερε τη μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, όπου έγινε η επαφή (ή όχι) με το χέρι του Κελεσίδη και τους παίκτες της Αγκαθιάς να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι. Ισχύουν τα ίδια όπως ακριβώς και για την προηγούμενη φάση (Δείτε το βίντεο). Με ένα επικίνδυνο σουτ άουτ του Γιαννουπλάκη στο 65΄ και ένα γυριστό σουτ επίσης άουτ του Φράγγη στις καθυστερήσεις, το ντέρμπι μοιραία οδηγήθηκε στο τελικό 0-0.

Διαιτητής ο κ. Μελτζανίδης, βοηθοί οι κ.κ. Χρυσάνης και Αργυρίου.

ΦΑΣ Νάουσα (Κερλίδης): Ζάχος, Τριανταφυλλίδης, Αργυρίου, Κελεσίδης, Βακαλίδης, Ηλιάδης, Σαράφης (84΄ Παπαϊωάννου), Γιαμαλίδης (71΄ Φράγγης), Παντζαρτζίδης, Γκελοσάνι, Ντέλλας.

Νίκη Αγκαθιάς (Κωστογλίδης Σ.): Κωστογλίδης Γ., Βασιλείου, Ιορδανόπουλος (54΄ Κίρτσογλου), Κοντσίδης, Τζιμογιάννης, Ράδης, Μαντώς (64΄ Τερζής), Πέτκος, Γιαννουπλάκης, Βαρότσης (80΄ Κωστογλίδης Π.), Κίτσας.