ΦΑΣ Νάουσα – Μακροχώρι 4-1. Συνεχίζει απτόητη η πρωτοπόρος Νάουσα. – βίντεο – φωτο

Ούτε οι ταλαντούχοι νεαροί παίκτες του Μακροχωρίου κατάφεραν να βάλουν στοπ στην ξέφρενη πορεία του ΦΑΣ Νάουσα προς την κορυφή. Η ομάδα του Μερκούρη Καραλιόπουλου μετρά το απόλυτο νικών στις πρώτες έξι αγωνιστικές του πρωταθλήματος και συνεχίζει με ανεβασμένη ψυχολογία την επόμενη τριάδα των ντέρμπι έως το τέλος του πρώτου γύρου. Το τελικό 4-1 αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων, που αν ήταν λίγο πιο αποτελεσματικοί στην τελική τους προσπάθεια ίσως βλέπαμε κι άλλα γκολ εκατέρωθεν.

Περιγραφή – Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Οι γηπεδούχοι πήραν σοβαρό προβάδισμα νίκης από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Στο 4΄ ο Ντέλλας με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τζαγκέρι, ο Γκελοσάνι επανέφερε και ο Ηλιάδης με υπέροχο ψαλιδάκι έγραψε το 1-0. Στο 9΄ ο Τζαγκέρι σε έξοδο που επιχείρησε γκρέμισε τον Ντέλλα, με τον διαιτητή να υποδεικνύει άμεσα το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο παθών, γράφοντας το 2-0 υπέρ της Νάουσας. Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι συνέχισαν και με τρίτο γκολ  πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο. Στο 25΄ ο Γιαμαλίδης ξεμαρκαρίστηκε έξυπνα και σημάδεψε τη γωνία του Τζαγκέρι για το 3-0. Την καλύτερη στιγμή για το Μακροχώρι έχασε ο Χασιώτης στο 32΄ όταν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Ημίχρονο 3-0.

Η επανάληψη άρχισε με τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό, με τη διαφορά όμως πως η ομάδα του Γιώργου Απόσογλου έβγαινε συχνά σε επικίνδυνες επιθέσεις, προσπαθώντας να μειώσει τη διαφορά. Στο 48΄ το Μακροχώρι κέρδισε με τη σειρά του πέναλτι, με τον Μπιγκάνο να ανατρέπει εντός περιοχής τον Τσακαλίδη Τ. Την εκτέλεση που ανέλαβε ο ίδιος ο Τσακαλίδης Τ., απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ζάχος. Στο 52΄ ο Γκελοσάνι έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ, με τον Τζαγκέρι να τον νικάει αποκρούωντας σωτήρια. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 77΄ με τον Τάσο Τσακαλίδη να σκοράρει αυτή τη φορά με κεφαλιά, μειώνοντας το σκορ σε 3-1. Ένα γκολ που αναμφισβήτητα δικαιούνταν οι φιλοξενούμενοι. Στις καθυστερήσεις του αγώνα όμως, ο Κώστας Ντέλας χτύπησε για δεύτερη φορά σήμερα, βρίσκοντας δίχτυα για το τελικό 4-1.

Διαιτητής ο κ. Μαλούτας, βοηθοί οι κ.κ. Αργυρίου και Ζουρνατζίδης.

ΦΑΣ Νάουσα (Καραλιόπουλος): Ζάχος, Πίτος, Κελεσίδης, Αργυρίου, Βακαλίδης (64΄ Τέγος Τρ.), Γιαμαλίδης (72΄ Τέγος Αθ.), Μπιγκάνος (88΄ Παπαϊωάννου), Γκελοσάνι, Ηλιάδης (46΄ Αντωνίου), Παντζαρτζίδης (72΄ Φραγγής), Ντέλλας.

Μακροχώρι (Απόσογλου): Τζαγκέρι, Πρωτογέρης, Κιατικίδης, Μυλωνάς, Γιαννόπουλος (35΄ Πουλιόπουλος), Βύζας, Φωτόπουλος (81΄ Φιλιππίδης), Μανωλόπουλος, Τσακαλίδης Γ. (72΄ Αθανασιάδης), Παπακωνσταντίνου (46΄ Τσακαλίδης Τ.), Χασιώτης.